Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Bugár opouští poslanecký klub SMK

Svět

  11:57
BRATISLAVA - Bývalý předseda Strany maďarské koalice (SMK) Béla Bugár dnes oznámil, že vystupuje z jejího poslaneckého klubu. Důvodem je nesouhlas s počínáním současného vedení strany v čele s Pálem Csákym, který v čele SMK stanul v roce 2007.

Béla Bugár nesouhlasí s vedením SMK. foto: ČTK

Kromě Bugára vystoupili z klubu této opoziční strany i Laszló Nagy a Gábor Gál.

Poslanecký klub SMK tak bude mít v parlamentu 16 poslanců. Minulý týden se členství v SMK vzdal poslanec Zsolt Simon. Následovaly ho dvě desítky regionálních politiků strany, zůstavají ale členy SMK.

Bugárovi vadí styl politiky strany

"Je to upozornění, že strana ztrácí svojí důvěryhodnost. Problém  je ve stylu vedení politiky," poznamenal Bugár, podle nějž by vedení mělo členy spojovat, a ne rozdělovat. Nevyloučil však návrat do klubu, pokud se změní styl politiky strany.

Právě Csáky překvapivě vystřídal Bugára v čele SMK. Podle některých politologů se tím ve straně prosadilo radikálnější křídlo, které zde reprezentuje místopředseda Miklós Duray. Ten v minulosti vícekrát hovořil o autonomii pro půlmilionovou maďarskou menšinu žijící na jihu Slovenska.

Konflikty uvnitř strany mají i jinde

Vnitrostranické konflikty se nevyhnuly ani dvěma zbývajícím opozičním stranám ve slovenském parlamentu.

Spory ve Slovenské demokratické a křesťanské unii-Demokratické straně (SDKÚ-DS) a v Křesťanskodemokratickém hnutí (KDH) rovněž vedly k odchodu několika členů z jejich poslaneckých klubů.

Popularita trojice někdejších vládních stran dlouhodobě zaostává za nejsilnější politickou stranou Směr - sociální demokracie (Směr-SD) slovenského premiéra Roberta Fica.

Směr-SD se podle průzkumů těší preferencím nad 40 procent, což by pro stranu znamenalo výrazně lepší výsledek než v posledních parlamentních volbách z roku 2006.

Autor:

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...