Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Byl komunismus tak hrozný?

Svět

  8:15
BRUSEL - Zkušenost s komunistickou totalitou a s ní související vztah k Rusku opět rozdělily Evropu. Už loni se unie neshodla, zda mají být zločiny komunismu postaveny na roveň nacistickým zločinům, a názorový rozkol podél bývalé železné opony se projevil i nyní.

Stalin s Gottwaldem - komunistický plakát z 50. let foto: Reprofoto

Evropská komise si tento týden pozvala historiky a další experty k debatě o zločinech totalitních režimů. A zatímco Západoevropané mluvili hlavně o nacismu, zástupci nových zemí dali najevo, že se příliš bagatelizuje komunismus.

„Kolegové z Pobaltí upozorňovali, že v jejich regionu bylo daleko více obětí za komunismu než za nacismu, ale že na rozdíl od nacistických obětí nejsou ty komunistické akceptovány,“ řekl LN Pavel Žáček, ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů, který se za Česko zúčastnil bruselské schůzky. Závěr již ukončené debaty je následující: experti navrhli založení celoevropského institutu pro studium komunismu.

Ke schůzce došlo za velmi podivných okolností: Evropská komise ji nijak zvlášť neavizovala, a přestože měla označení „veřejné slyšení“, novináři, kteří se dopídili její existence, byli vykázáni ven ze sálu.

Otázky vyvolal i fakt, že mezi pozvanými byl zástupce Ruska, historik ze státního institutu pro mezinárodní vztahy v Moskvě. Motivem schůzky přitom bylo najít shodu mezi unijními zeměmi, mezi něž Rusko nepatří.

Tím se zvýraznilo podezření, že se Brusel bál možné rozezlené reakce Ruska, kdyby šla debata hlouběji, a že se celou věc snažil ututlat před médii. Mluvčí komise Friso Roscam Abbing ale utajování odmítl. „Byl bych nerad, kdyby vznikl takový dojem,“ řekl Abbing. Jedním dechem ale přiznal, že medializace se v tomto případě nehodila. „Jde o velmi citlivé téma.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!