13. srpna 2018 12:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Poprask ve Washingtonu. Bývalá zaměstnankyně Bílého domu tajně nahrávala personálního šéfa

Omarosa Manigaultová Newmanová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Omarosa Manigaultová Newmanová | foto: ČTK

WASHINGTON Bývalá zaměstnankyně Bílého domu Omarosa Manigaultová Newmanová vyvolala o víkendu ve Washingtonu další skandál, když vyšlo najevo, že v přísně střežených prostorách prezidentovy kanceláře tajně nahrávala rozhovor s personálním šéfem Bílého domu Johnem Kellym. Manigaultová už koncem minulého týdne rozhořčila prezidentův tým zveřejněním výňatků ze své knihy, v níž Donalda Trumpa líčí jako rasistu.

Čtyřiačtyřicetiletá Manigaultová pracovala v Bílém domě jako asistentka ředitele pro komunikace a podle agentury AP byla nejvýše postavenou Afroameričankou v prezidentské kanceláři. Ve výňatku její nové knihy, který zveřejnila minulý týden televize NBC, se uvádí, že Trump v minulosti opakovaně hovořil o černoších jako o „negrech“. Rozhovory s ním si prý autorka knihy tajně nahrávala. Bílý dům obvinil Manigaultovou ze lži.

Informace o dalším tajně nahraném rozhovoru, tentokrát s Kellym, se dostala na veřejnost v neděli. Poprask ve Washingtonu nezpůsobil ani tak obsah nahrávky, jako především místo, kde ji Manigaultová pořídila. S Kellym, který jí vysvětluje důvody její výpovědi, mluvila v takzvané Situační pracovně Bílého domu, tedy v místě, jež média označují za jeden z nejpřísněji střežených prostorů na světě.

„Koho se zdravou myslí může napadnout tajně si nahrát rozhovor s personálním šéfem v Situační pracovně?“ napsala na twitteru Ronna McDanielová z vedení Republikánské strany. Experti se podle agentury AP shodují, že jde o vážné porušení bezpečnostních pravidel i etiky. Ptají se rovněž, proč Kelly zdůvodňoval své podřízené její výpověď právě tam.

Bývalá zaměstnankyně Bílého domu Omarosa Manigaultová Newmanová.

Bývalá zaměstnankyně Bílého domu Omarosa Manigaultová Newmanová.

V Situační pracovně se přijímají nejzávažnější a často naprosto důvěrná rozhodnutí hlavy státu ve sféře zahraniční politiky. Personál Bílého domu nesmí do místnosti vstoupit s mobilními telefony ani s jiným elektronickým zařízením, osobní prohlídce ale vystaven není.

„Skutečnost, že personál propašuje nahrávací zařízení do Situační pracovny Bílého domu, je projevem nejhrubšího opovrhování národní bezpečností. Pokud se s tím pak vytahuje v televizi, pak je to důkaz nedostatku charakteru a cti této zneuznané zaměstnankyně Bílého domu,“ komentovala skandál prezidentská mluvčí Sarah Sandersová.

Kniha Manigaultové se v amerických obchodech objeví v úterý.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz