V Turecku se rodí měnová krize. Pád liry znervózňuje Evropu, Erdoganovi příznivci hledají viníka v USA |
„Spojené státy se k nám obracejí zády ... a místo nás si vybírají pastora. Je mi líto, ale my půjdeme dál rozhodnými kroky po cestě, kterou jsme si vybrali,“ řekl Erdogan ve městě Rize na pobřeží Černého moře. „To, že Amerika takto zachází se svým strategickým partnerem, nás znechutilo, rozčílilo,“ uvedl podle agentury Reuters turecký prezident.
Vztahy mezi Spojenými státy a Tureckem, členskými zeměmi NATO, se v poslední době zhoršily kvůli sporům ohledně politiky vůči Sýrii a zadržování amerického pastora Andrewa Brunsona. Toho turecké úřady obviňují z terorismu a špionáže. Spojené státy ve středu kvůli procesu s pastorem zavedly sankce vůči tureckým ministrům vnitra a spravedlnosti.
USA uvalí sankce na dva turecké ministry kvůli zadržování pastora obviněného ze špionáže |
V pátek americký prezident Donald Trump informoval, že Spojené státy zdvojnásobí cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka. Stalo se to v den, kdy se turecká lira ocitla na novém minimu vůči americkému dolaru. Po zprávě o zvýšení cel se propad liry ještě prohloubil.
Kolísání kurzu turecké liry přirovnal Erdogan k „raketám“ používaným v ekonomické válce proti Turecku. V sobotu také zopakoval svá páteční slova, aby turečtí občané prodávali americké dolary a eura, čímž podpoří národní měnu i tureckou ekonomiku. Turecku byla podle prezidenta vyhlášena ekonomická válka a Erdogan je odhodlán ji vyhrát.