Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Bývalého strážníka obžalovaného z vraždy Floyda pustili na kauci. Kauza stála na počátku BLM

Expolicista Derek Chauvin, který při policejním zákroku zabil George Floyda poté, co mu Afroameričan opakovaně sdělil, že nemůže dýchat a prosil policistu, aby ho nezabíjel. Akt vzbudil vlnu demonstrací a rabování po USA, která trvá již déle než týden. foto: ČTK/AP

Minneapolis - Bývalý americký policista Derek Chauvin, který je obžalován z vraždy 46letého černocha George Floyda, byl ve středu propuštěn z věznice v Minnesotě poté, co složil kauci ve výši jednoho milionu dolarů (23 milionů Kč). S odkazem na soudní záznamy o tom informovaly světové tiskové agentury. Hlavní líčení v procesu s někdejším strážníkem a třemi jeho bývalými kolegy má začít v březnu.
  0:37

VIDEO: Smrt Floyda z pohledu policie. Unikly dosud nezveřejněné záběry, které zažehly Black Lives Matter

Chauvin byl z policejního sboru města Minneapolis propuštěn poté, co 25. května neozbrojenému a spoutanému Floydovi při zatýkání několik minut klečel na krku. Černoch podezřelý z platby falešnou bankovkou přestal jevit známky života a po příjezdu zdravotníků byl prohlášen za mrtvého. Zásah natočili kolemjdoucí a znepokojivé záběry pak zažehly mezinárodní vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě.

Chauvin, který je bílé pleti, podle agentury AP ve středu opustil věznici nedaleko Minneapolisu, kde byl před pokračováním soudního procesu zadržován. Soudní záznamy uvádějí, že milionovou kauci nesložil v hotovosti, nebylo z nich ovšem jasné, kde finance získal.

S jeho propuštěním se pojí dříve stanovené podmínky, pro bezpodmínečné ukončení vazby by byla potřebná částka 1,25 milionu dolarů. Agentura Reuters uvádí, že Chauvin se nesmí vrátit k práci u bezpečnostních složek, má zakázané kontakty s Floydovou rodinou a musí odevzdat veškeré zbrojní průkazy.

Začátek hlavního líčení v kauze, která otřásla Spojenými státy, je už delší dobu naplánován na 8. březen. Další tři obvinění částky potřebné pro propuštění na kauci složili už dříve, bývalí strážníci Alexander Kueng, Thomas Lane a Tou Thao jsou obžalováni z napomáhání vraždě. Soudce Peter Cahill ještě musí rozhodnout o požadavku obhájců na oddělené procesy.

Autor: