Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

VIDEO: Smrt Floyda z pohledu policie. Unikly dosud nezveřejněné záběry, které zažehly Black Lives Matter

Na veřejnost se dostalo další video z osudného zatčení George Floyda, jehož smrt z rukou policie zažehla protesty po celém USA a potažmo i celém světě. Záběry pocházejí z kamer na vestách 2 spoluzasahujících policistů: Thomase Lanea a Alexe Kuenga, dvou nováčků, kteří byli v práci teprve pár dnů. foto: Youtube: Daily MailReprofoto

Praha - Na veřejnost se dostalo další video z osudného zatčení George Floyda, jehož smrt z rukou policie zažehla protesty po celých USA a potažmo i světě. Záběry pocházejí z kamer na vestách 2 spoluzasahujících policistů: Thomase Lanea a Alexe Kuenga, dvou nováčků, kteří byli v práci teprve pár dnů. Zveřejnil je exkluzivně britský bulvární deník Daily Mail. Záznam ukazuje, co předcházelo chvílím, které na telefon zachytil náhodný kolemjdoucí a následně virálně obletěly celý svět.
  15:49

Předtím, než policista Derek Chauvin klečel Floydovi dlouhých osm minut, předcházela jednou tak dlouhá scéna: nové video má také zhruba osm minut. Jestli je z nově uniklého videa něco patrné, pak že George Floyd od začátku s policií nespolupracoval. Od jejich příjezdu se jevil velmi vystrašeně a prosil o život už ve chvíli, kdy ho policie pouze požádala, aby položil ruce na volant a poté, aby vystoupil z vozidla. Tvrdil, že je klaustrofobik a že neprovedl nic špatného.

Tři měsíce do amerických voleb: Trump masivně ztrácí. ‚Viníky’ jsou koronavirus i demonstrace

Policie ho podle záběrů několikrát vyzvala, aby se přestal vzpouzet. V jednu chvíli se mu snažila vyjít vstříc a strážníci říkali, že mu otevřou okno a zůstanou s ním. Patrné je, že Floydovi se do policejního vozu zrovna dvakrát nastoupit nechce. Ačkoliv stále na videu opakuje, že nechce dělat problémy a bude poslouchat, tak vzdoruje. Po povalení zatýkaného na zem se strážník Lane ptá zkušenějšího Chauvina, jestli by ho neměli přetočit. „Aby neměl delirium, nebo něco podobného,“ vysvětluje na videu. „Zůstane tam, kde je,” odvětí Chauvin s tím, že proto zavolali záchranku. Ta ovšem dojela na místo až po smrti Floyda.

Toto video bylo přehráno před omezeným počtem lidí 15. července v soudní síni soudce Petra Cahilla při procesu se čtyřmi obžalovanými policisty. K veřejnosti se dostat nemělo, jak ho novináři Daily Mailu získali není jasné.

Policie na místo dorazila poté, co ji přivolal zaměstnanec bistra Cup Foods, který měl za to, že Floyd zaplatil za cigarety falešnou 20dolarovou bankovkou. Podezřelý seděl ve svém autě zaparkovaném naproti podniku ještě s dalšími dvěma lidmi, svou bývalou přítelkyní Shawandou Hillovou a kamarádem Mauricem Hallem.

George Floyd měl koronavirus, odhalila pitva. V těle mu také našli syntetický opioid a zbytky konopí

Během zákroku se strážník Lane zeptal svědků události, proč se Floyd tak chová a zda není opilý. Floydova expřítelkyně odvětila, že byl v minulosti postřelen a naznačila posunkem, že má mentální problémy. Policista Thao se později svých kolegů ptá, zda je Floyd pod vlivem drog. Kolega Kueng mu odpoví, že nejspíš kouřil marihuanu. Floyd mezitím opakuje, že nemůže dýchat. Kueng mu ale říká, že mluví, takže je zřejmě v pořádku.

Čtyři strážníci zapojeni do zatýkání byli po incidentu propuštěni. Chauvin čelí obvinění z vraždy. Tři další bývalí strážníci - Kueng, Lane a Thao - byli rovněž zatčeni a obviněni z napomáhání vraždě. Právník Floydovy rodiny Ben Crump v pondělním prohlášení uvedl, že uniklé záběry dokazují, že Floyd nepředstavoval hrozbu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat