30. října 2015 13:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bývalý německý rapper rekrutoval bojovníky pro IS. Byl zabit při náletech

Deso Dogg aka Denis Cuspert v Sýrii rekrutoval bojovníky Islámského státu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Deso Dogg aka Denis Cuspert v Sýrii rekrutoval bojovníky Islámského státu. | foto: Wikimedia

WASHINGTON/PRAHA Říkal si „Deso Dogg“ a kdysi zářil na německé rappové scéně. Později však byl známý spíše pod jménem Abu Talha al-Almání. Denis Cuspert totiž konvertoval k islámu a odjel bojovat do Sýrie, kde se podílel i na natáčení propagandistických videí IS. Nyní však za své „angažmá“ v teroristické organizaci zaplatil životem. Americké úřady informovaly, že zemřel při spojeneckých náletech v Sýrii.

Psal se rok 2012, když se Denis Cuspert rozhodnul - opustí rodný Berlín a koncertní pódia vymění za bojiště v Sýrii. Tam se připojí k Islámskému státu a bude bojovat po jeho boku.

Přesně to se také stalo - nejdříve Cuspert složil přísahu vůdci IS Abu Bakr al-Baghdádímu a následně se stal rekrutérem bojovníků z Německa. Podílel se i na natáčení propagandistických videí, v nichž i sám vystupoval. Dle serveru Deutsche Welle se objevil například ve videu, v němž drží hlavu popraveného muže.

Právě proto jej ministerstvo zahraničí Spojených států zařadilo na seznam známých teroristů. Cuspert rovněž figuroval na seznamu sympatizantů Al-Káidy.

„Cuspert symbolizuje typ zahraničního rekrutéra ISIL, který hledá jednotlivce, kteří se podíleli na trestné činnosti ve svých domovských zemích a kteří pak cestují do Iráku a do Sýrie, aby zde páchali daleko horší zločiny,“ napsalo v únoru americké ministerstvo zahraničí.

Na seznamu ale nakonec nefiguroval dlouho - v říjnu tohoto roku se stal cílem náletů amerických vzdušných sil. Ty jej dle informací serveru CNN zastihly 16. října, když zrovna cestoval dodávkou. Jeho smrt potvrdilo americké ministerstvo obrany.

melIva Melíšková