14. října 2017 15:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ředitel římské nemocnice zneužil statisíce eur. Vatikán mu dal podmíněný trest

Pediatrická nemocnice Bambino Gesú. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pediatrická nemocnice Bambino Gesú. | foto: ČTK

VATIKÁN Vatikánský soud v sobotu shledal vinným bývalého ředitele dětské nemocnice v Římě Giuseppeho Profitiho za zneužití pravomocí. Soud mu za to vyměřil jednoletý podmíněný trest. Odsouzen byl za to, že umožnil použít peníze darované nemocnici Bambino Gesú k renovaci bytu kardinála Tarcisia Bertoneho. Jde o 422 tisíc eur (téměř 11 milionů Kč).

Profiti stál v čele nemocnice a on i jeho právník se u soudu bránili tím, že peníze použité na opravu nebyly zpronevěřeny, ale že šlo o investici. Nemocnice totiž chtěla byt používat pro dárcovské akce. Profiti řekl, že jako investice se peníze teď nejeví, protože nové vedení nemocnice změnilo „styl získávání darů“.

Proces byl zahájen v červenci a kromě Profitiho byl souzen také bývalý pokladník nemocnice Massimo Spina, nikoli ale Bertone.

Za papeže Benedikta XVI. byl Bertone státním sekretářem a tvrdí, že o zpronevěře nevěděl. V roce 2015 ale věnoval nemocnici 150 tisíc eur (3,9 milionu Kč), i když tehdy sdělil, že nejde o náhradu za zneužité prostředky, nýbrž o dobrovolný dar.

Pokladník ani stavitel bytu vinni nejsou

Luxusní Bertoneho byt má 400 metrů čtverečních a bývalý státní sekretář jeho velikost odůvodnil tím, že tam s ním bydlí řádové sestry, které mu pomáhají. Před soudem nestál ani stavitel, který dostal údajně za provedené práce zaplaceno dvakrát.

Spinu soud v sobotu pro nedostatek důkazů osvobodil. Prokuratura původně žádala tříletý trest a v obvinění stálo, že se obžalovaní dopustili zpronevěry. Podle agentury AP ale soud Profitiho uznal vinným z méně závažného činu, totiž ze zneužití pravomoci.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz