Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C oblačno Předplatné LN
4. února 2008 11:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čad: Za nepokoji stojí súdánská vláda

Situace v Čadu se oproti víkendu uklidnila | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Situace v Čadu se oproti víkendu uklidnila | foto: AFP

Ndjamena Za nepokoje, které o víkendu ovládly hlavní město Čadu, může podle tamní vlády súdánská vláda. Ta měla útoky na Ndjamenu zorganizovat, čadská vláda ji proto vzkázala, že rebely bude pronásledovat až do vnitrozemí Súdánu. Chartúm zapojení do bojů odmítl. Evropská unie vyjádřila vážné znepokojení nad pokusem o převrat v Čadu a vyzvala k okamžitému zastavení nepřátelských akcí.

Situace v hlavním městě se přes víkend velmi vyhrotila. Vzbouřenci obsadili prezidentský palác, Francie začala evakuaci svých obyvazel. V neděli večer se ale podařilo čadské armádě povstalce z hlavního města vytlačit. To potvrdil i Ahmad Allami. "Boj v Ndjameně skončil," řekl v rozhovoru pro Radio France International (RFI)v Addis Abebě.

Šéf čadské diplomacie svalil odpovědnost za nepokoje na Súdán, který chce podle něho nastolit v Ndjameně vládu podle svých představ. Uvedl rovněž, že útoku proti čadskému městu Adré ležícímu u súdánských hranic se zúčastnilo súdánské letectvo a milice. Tento útok podle něho čadská armáda v neděli večer odrazila.

Allami čeká na rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, která se v neděli sešla k naléhavému zasedání a projednává situaci v Čadu. Očekává, že RB pověří mezinárodní společenství, aby podpořilo zákonnou čadskou vládu v její legitimní obraně před vnější agresí. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun mezitím v prohlášení vyzval bojující strany, aby složily zbraně, zahájily dialog a zabránily dalšímu krveprolévání. Vyzval také všechny země oblasti, aby respektovaly neporušitelnost hranic a zabránily jakémukoli vniknutí do sousední země ze svého vlastního území.

Obyvatelé z města prchají
Obyvatelé čadské metropole utíkají před nebezpečím přes most, který Ndjamenu spojuje se sousedním kamerunským městem Kousseri. "Proudili tudy po tisících," citovala mluvčí UNHCR Helene Cauxová místního policistu. "Dnes ráno to pokračuje. Očekáváme, že přijde ještě mnohem víc lidí," řekl další mluvčí UNHCR Ron Redmond.

"Stáhli jsme se z města, čekáme, až se civilní obyvatelstvo evakuuje," řekl agentuře AFP mluvčí jedné ze skupin rebelů. Povstalci podle něj dočasně takticky ustoupili i proto, aby mohli doplnit munici a zásoby. "Stahujeme se, abychom se mohli vrátit," citovala jej agentura Reuters. Vláda prezidenta Débyho uvedla, že vytlačila rebely z města. "Celá Ndjamena je pod kontrolou a ti žoldáci placení Súdánem byli rozprášeni," sdělil ministr vnitra a veřejné bezpečnosti Ahamat Mahamat Bachir.

Čad obvinil súdánskou vládu ze zorganizování útoku proti Ndjameně a prohlásil, že je připraven pronásledovat útočníky až do vnitrozemí Súdánu. Chartúm již předtím zapojení do bojů odmítl a vyzval bojující strany ke zdrženlivosti.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!