Bašír je první úřadující hlavou státu a zároveň nejvýše postavenou osobou, kterou ICC od svého založení v roce 2002 obvinil. V súdánském hlavním městě Chartúmu se za zvýšených bezpečnostních opatření chystají rozsáhlé protesty provládních demonstrantů vyjadřujících Bašírovi podporu.
Súdán dal již v minulosti najevo, že obvinění svého prezidenta odmítá a prohlásil, že ho soudu nevydá. Vyvstává tak otázka, která autorita by mohla Bašíra zatknout. ICC nedisponuje policejním sborem, který by mohl do země vyslat a mírové jednotky OSN a Africké unie v Súdánu nemají k zatčení prezidenta mandát.
K zatykači na súdánskou hlavu státu se odmítavě staví Čína, Africká unie a Liga arabských států, podle nichž rozhodnutí ICC hrozí destabilizací regionu. O usnesení soudu má nyní jednat Rada bezpečnosti OSN, jíž článek 16 statutu ICC umožňuje odložit vyšetřování soudu až o jeden rok.
Prokuratura ICC viní Bašíra ze zosnování násilností v západosúdánském Dárfúru, které začaly v roce 2003. Tvrdí, že disponuje silnými důkazy a proti prezidentovi je připravena vypovídat řada svědků. V dárfurském konfliktu proti sobě stojí arabské milice podporované súdánskou vládou a několik převážně afrických povstaleckých skupin. Podle odhadů OSN přišlo zatím o život na 300.000 lidí a bezmála tři miliony byly vyhnány ze svých domovů.
4. března 2009 14:37
HAAG -
Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes vydal zatykač na súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra na základě obvinění z
válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v západosúdánské provincii Dárfúr.