15. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Den D Zuzany Čaputové, v čele Slovenska vystřídala Kisku. Do prezidentského paláce pozvala seniory

Nově zvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově zvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. | foto: Reuters

BRATISLAVA/PRAHA Počínaje touto sobotou má Slovensko poprvé ve svých dějinách prezidentku – Zuzanu Čaputovou. Nová slovenská prezidentka složila oficiální slib před poslanci parlamentu. Na slavnostní oběd pak pozvala čtyřicet seniorů z celé země.

Nová hlava státu složila svůj slib krátce před polednem na slavnostním zasedání parlamentu. Stalo se tak přesně 78 dní od okamžiku, kdy byla v polovině dubna zvolena. Inaugurační slavnost potrvá několik hodin a bude se postupně odehrávat na několika místech v centru Bratislavy. Její součástí bude i defilé před nastoupenými jednotkami armády či ekumenická bohoslužba slova v bratislavské katedrále svatého Martina. Uvedení do úřadu vyvrcholí večer slavnostní recepcí v budově Slovenské filharmonie.

Dopoledního slavnostního složení slibu před poslanci parlamentu se zúčastnili nejenom dosavadní hlava státu Andrej Kiska, ale i oba dosud žijící bývalí prezidenti Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič.

Prezidentka Čaputová si podle informací uveřejněných ve slovenských médiích pozvala na uvedení do úřadu padesátku nejbližších příbuzných a přátel.

Mnoho symbolů

První oficiální den v úřadě je pro každého prezidenta příležitostí učinit řadu symbolických gest.

Zatímco Andrej Kiska před pěti lety pozval na slavnostní oběd do prezidentského paláce lidi bez domova a sociálně slabé, bude jeho nástupkyně Čaputová hostit čtyřicet seniorů z domovů sociální péče z celého Slovenska.

Nastupující slovenská prezidentka Zuzana Čaputová odevzdala 25. května 2019 v...
Nově zvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

To zároveň odráží jedno z hlavních témat její minulé volební kampaně, kdy chtěla upřít pozornost na situaci lidí starší generace. Poté hodlá prezidentka uctít oběti železné opony u památníku Brána ke svobodě na Děvíně, čímž chce podtrhnout, že během svého mandátu bude zastávat proevropské postoje. Plánuje rovněž navštívit hrob prvního novodobého prezidenta samostatného Slovenska Michala Kováče na bratislavském Ondřejském hřbitově. Během inauguračního dne se hodlá prezidentka na některá místa přesouvat pěšky a této příležitosti využít k setkání s občany.

45letá právnička a občanská aktivistka Zuzana Čaputová, která až do svého zvolení letos na jaře v politice nepůsobila, v minulých týdnech postupně představovala členy svého poradního týmu.

Vládě, vedenou stranou Směr – sociální demokracie, nabídla konstruktivní spolupráci. Již dříve také oznámila, že jako jeden ze svých prvních kroků v úřadě si pozve zástupce všech parlamentních stran, aby s nimi diskutovala o budoucnosti země a o způsobech, jak překonat krizi důvěry mezi politiky a občany. Čaputová také uvedla, že se chce i nadále setkávat se spoluobčany. Má také v úmyslu zachovat si dosavadní bydliště v západoslovenském Pezinku.

Čaputová šla do prezidentských voleb jako nezávislá kandidátka s podporou nově vzniklé liberální koalice Progresivní Slovensko Spolu a původně nepatřila k favoritům. Nakonec je ale vyhrála, když porazila kandidáta vládní strany Směr, místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku
DENÍK MÁMY: Moje práce zaplatí akorát školku

Když člověk hledá, najde. A někdy vyzkoušíte to, co jste tak dlouho sháněli, ale dojde vám, že to vlastně vůbec není práce pro vás.