28. března 2019 13:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Ani s puškou u hlavy.‘ Část britských konzervativců nepodpoří dohodu o brexitu

Aktivista s pomalovaným obličejem protestuje proti brexitu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aktivista s pomalovaným obličejem protestuje proti brexitu. | foto: ČTK

PRAHA Někteří britští konzervativci odmítají podpořit brexitovou dohodu bez ohledu na to, že premiérka Theresa Mayová ve středu výměnou za její schválení parlamentem nabídla svou rezignaci.

Její příslib zvláště podle zastánců rázné odluky od Evropské unie nic nemění na nepřijatelnosti dohody jako takové. Jeden z možných kandidátů na budoucího lídra konzervativců Boris Johnson podle listu Evening Standard označil dohodu za mrtvou.

„Nebudu pro ni (dohodu) hlasovat, ani kdybych měl u hlavy pušku,“ řekl BBC místopředseda euroskeptické skupiny ERC Mark Francois, podle něhož je dohoda stále stejně špatná.

Podobně se vyjádřil i další člen této parlamentní skupiny Andrew Bridgen, podle kterého by měla premiérka „odejít a vzít dohodu s sebou“. Bridgen odhadl, že proti dohodě bude hlasovat okolo 20 konzervativců a všech deset poslanců severoirské strany DUP, což bude po dvou drtivých porážkách znamenat další jasné odmítnutí.

Exministr zahraničí Johnson byl ve středu jedním z dosavadních odpůrců dohody, kteří na příslib Mayové reagovali změnou názoru. Nedlouho poté, co veřejně oznámil svou podporu pro smlouvu vyjednanou premiérkou, však podle zdrojů londýnského listu opět otočil. „Beztak je (dohoda) mrtvá,“ řekl Johnson údajně přátelům v soukromí.

Lídr ERC Jacob Rees-Mogg zprvu podobně jako Johnson zareagoval na nabídku odchodu Mayové prohlášením o podpoře dohody. Jeden z jejích dosavadních rázných odpůrců, jemuž stejně jako dalším konzervativcům vadí mimo jiné takzvaná irská pojistka bránící vytvoření tvrdé hranice mezi oběma částmi Irska, však podmínil svůj souhlas změnou názoru DU

„Jsem dohodě nakloněn a doufám, že DUP se také přikloní na její stranu, ale musíme počkat, co udělají,“ řekl ve čtvrtek novinářům. Severoirští unionisté, kteří ujednání o zmíněné pojistce rázně odmítají, i ve čtvrtek zopakovali, že dohodu podpořit nehodlají.

ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.