19. ledna 2017 10:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čech zatčený v Thajsku za šíření HIV dostal pokutu 717 korun za překročení pobytu

Hledaný Zdeněk Pfeifer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hledaný Zdeněk Pfeifer. | foto: ČTK

BANGKOK Čech Zdeněk Pfeifer, který byl tento týden zatčen v Thajsku pro podezření z vědomého šíření viru HIV, dostal u soudu na thajském ostrově Pchúket pokutu 1000 bátů (717 korun) za překročení povolené délky pobytu v zemi na turistické vízum. Pfeifer zůstává kvůli dalším obviněním i nadále ve vazbě a ve čtvrtek bude přepraven do metropole Bangkoku k dalšímu soudnímu řízení. Informoval o tom thajský tisk.

Český občan byl v úterý večer místního času zadržen na ostrově Pchúket na základě mezinárodního zatykače. Pfeifer je v ČR obžalován z vědomého šíření viru HIV. Údajně nakazil nejméně tři muže. České ministerstvo spravedlnosti ve středu uvedlo, že zváží žádost o jeho vydání. Vzhledem k tomu, že Česko ale nemá s Thajskem smlouvu o vydávání k trestnímu stíhání, muselo by žádat na základě takzvané vzájemnosti - tedy ujištění o tom, že v obdobných případech bude postupovat stejně.

Soud na ostrově Pchúket udělil Pfeiferovi pokutu 1000 bátů za to, že o rok a půl překročil povolenou délku pobytu v zemi, napsal ve čtvrtek ve svém internetovém vydání list Phuket Gazette. V Thajsku Pfeifer pobýval na turistické vízum, které mu vypršelo v roce 2015. Podle místní policie se k překročení povolené délky pobytu před soudem přiznal.

„Podezřelý vstoupil na území Thajska 6. června 2015. Vízum mu vypršelo 4. srpna téhož roku, což znamená, že překročil povolenou dobu pobytu o 504 dní,“ sdělila podle deníku Bangkok Post thajská policie. Podezřelý vyšetřovatelům řekl, že je homosexuál, měl styk pouze s muži a za sex jim neplatil, dodala policie.

Thajské úřady začaly po devětačtyřicetiletém Pfeiferovi pátrat po upozornění Interpolu. Podezřelý se údajně dozvěděl v září 2013, že je HIV pozitivní, přesto o tom neinformoval žádného svého sexuálního partnera. Při vyšetřování policisté zjistili, že v ČR měl styk minimálně s 23 muži. Nejmladšímu z nich bylo v době styku 13 let. Policie už dřív oznámila, že Pfeifera viní z těžké újmy na zdraví a hrozí mu až 12 let vězení.

S dalšími partnery měl Pfeifer styk pak v Thajsku. Thajská policie nicméně uvedla, že nikdo z nich zatím nepodal stížnost.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz