Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čelné státy Evropské unie chtějí další integraci s šesti balkánskými zeměmi

Svět

  21:49
TERST - Budoucnost Albánie, Bosny, Černé Hory, Kosova, Makedonie a Srbska je v Evropské unii. Podle agentury DPA to vyplývá ze závěrečného prohlášení čtvrtého summitu zemí západního Balkánu a významných států EU. Ten se ve středu uskutečnil v Terstu za účasti nejvyšších představitelů Německa, Francie, Itálie a Rakouska.

Francouzský prezident Macron, italský premiér Gentiloni a německá kancléřka Merkelová. Všichni podpořili další integraci západobalkánských států do evropských struktur. foto: ČTK

„Politická stabilita v tomto regionu je také stabilitou naší,“ řekla na setkání německá kancléřka Angela Merkelová. Italský premiér Paolo Gentiloni podle agentury AP prohlásil, že EU se o další balkánské státy brzy nerozšíří, ale musí tuto možnost nabízet, jinak v regionu posílí vliv Ruska a ostatních globálních mocností.

Rakouský kancléř Christian Kern podle agentury APA uvedl, že EU investuje na Balkáně mnohem víc než Rusko, ale málokdo si toho všímá.

EU nyní řeší především vnitřní problémy jako odchod Británie a migrační krizi. Oficiální proces rozšiřování je pozastaven do roku 2019. Přesto se předpokládá, že Evropská komise oznámí vyčlenění dalších financí na podporu hospodářského růstu na Balkáně.

Balkánské státy mají pokročit ve vzájemném sbližování - očekává se podpis smlouvy o integraci jejich dopravních sítí a přijetí plánu na vytvoření regionální hospodářské zóny.

Francouzský prezident Emmanuel Macron stejně jako Merkelová vyjádřil na summitu solidaritu hostitelské Itálii, která se znovu potýká s velkým přílivem migrantů. Macron chce, aby se přerozdělování běženců v EU zrychlilo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat