Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Černoch, přiznaný republikán a válečný zpravodaj. Kdo je moderátor první americké superdebaty

Svět

  19:00
NEW YORK/PRAHA - Při první letošní přímé konfrontaci amerických prezidentských kandidátů bude celá Amerika upřeně sledovat, jak se její aktéři popasují s tíhou okamžiku. To však neplatí jen o Donaldu Trumpovi a Hillary Clintonové, ale také o třetím aktérovi ostře sledované debaty na půdě Hofstraovy univerzity v newyorském Long Islandu, jejím moderátorovi. Pro zahajovací klání v boji o post nejmocnějšího člověka na planetě dostal důvěru zkušený sedmapadesátiletý novinář Lester Holt.

Moderátor první debaty amerických prezidentských kandidátů Lester Holt na fotografii z roku 2012, kdy byl válečným zpravodajem v Afghánistánu. foto: Wikimedia

Základním pravidlem prezidentských debat je podle jejích minulých moderátorů zůstat co nejvíce neviditelný. I tak ale bude muset držet otěže politického souboje pevně v rukou, obzvláště v situaci, kdy na jedné straně stojí konfrontačně zaměřený Donald Trump. Co je tedy dobré vědět o moderátorovi NBC Nightly News, nejsledovanější politické show v USA, a jeho předpokladech pro zvládnutí nelehkého údělu?

Donald Trump v uplynulých týdnech mnohokrát kritizoval neschopnost moderátorů být nestrannými. „Organizátoři debat budou chtít, aby jejich moderátoři šli po krku Trumpovi,“ sdílel republikánský kandidát bez obalu své obavy. Kritiku si už předem vyslechl i Holt. „Lester je demokrat. Všichni jsou v tomto falešném systému demokraté,“ řekl Trump v uplynulém týdnu v televizi CNN.

Nechají se Trump vyprovokovat a Clintonová šikanovat? Volební debaty v USA jsou plné zvratů

Holt se však může právem cítit dotčen kvůli tomuto obvinění. Jak zjistil magazín Time, moderátor je ve skutečnosti republikánem registrovaným ve státě New York od roku 2003, tedy dlouhých 13 let. Pokud by mu na základě politické preference měl někdo vyčítat zaujatost, pak spíše pro Trumpa.

Debata Trumpa s Clintonovou není prvním setkáním novináře NBC s uchazeči o prezidentské křeslo. V lednu si Holt vyzkoušel i debatu kandidátů v demokratických primárkách. Nedostal se do žádných ostrých výměn názorů, ukázal však, že umí být na politiky tvrdý. „Ministryně Clintonová, slavnostně jste svému ruskému protějšku v roce 2009 předala „resetující knoflík“ na znamení obnovení vztahů. Od té doby Rusko anektovalo Krym, začalo válku na Ukrajině, poskytlo rebelům zbraně, které sestřelily civilní letadlo, a začalo podporovat Asada v Sýrii. Darujete takový knoflík i Vladimiru Putinovi jako prezidentka?“ zaskočil Holt dnes už oficiální kandidátku demokratů.

Horkou chvilku v Holtově společnosti si užil i Donald Trump v červnovém interview. Nejtěžší pro republikánského kandidáta bude popasovat se s moderátorovou schopností trvat na důkazech k faktickým tvrzením. Tehdy Trump tvrdil, že Hillary Clintonovou stoprocentně napadli hackeři, ačkoliv to byla zatím neověřená informace. Pod tlakem moderátora nedokázal říct, odkud informací má a zmohl se pouze na větu: „Až to zjistím, dám vám vědět.“

Takové tvrdé lpění na důkazech může být i výsledkem Holtova zocelení ve válečných zónách. Jak sám popisuje, „vyrostl novinářsky na leteckých základnách na Blízkém východě“, odkud dlouhá léta zpravoval Američany o válečném dění. Teď se válečnou zónou může stát prezidentská debata.

Milovník jazzu

Nejen politická preference, ale i etnický původ je u Holta specifickým atributem. Je tomu totiž poprvé od roku 1992, kdy se mezi prezidentské kandidáty v jedné z hlavních předvolebních show posadí Afroameričan. Lester Holt patří k třetí generaci přistěhovalců z Jamajky, odkud do USA přišli jeho prarodiče, miluje jazz a hru na kontrabas i baskytaru.

Novináři černé pleti se sice starali o debaty viceprezidentů v letech 2000 (Bernard Shaw), 2004 a 2008 (Gwen Ifill), ale je to téměř čtvrtstoletí od chvíle, kdy dostal černoch důvěru při vedení jedné z konfrontací hlavních kandidátů.

Ke svému původu se Holt příliš nevyjadřuje, aby nebyl podle vlastních slov nařčen, že jej používá pro svůj zisk. „Všichni vědí, že jsem černý. Jsem osoba, kterou vychovali Lester starší a June Holtovi, toť vše. Nikdy nebudu vytahovat rasovou kartu, abych díky ní získal, co chci,“ uvedl už v roce 1995 v rozhovoru pro list Chicago Tribune.

Podobně tento fakt komentovali i další afroameričtí novináři. Bloger Huffington Post Dominic Carter například předpokládá, že by diváci první debaty neměli od Holta očekávat jakékoliv zaujaté otázky, které by vycházely z jeho původu. „Jsme především žurnalisté, ne zástupci menšiny. Reprezentujeme všechny Američany a to, co chtějí vědět oni,“ řekl Carter Washingtonu Post s tím, že hlavním úkolem moderátora je zůstat nad věcí, férový a profesionální a nevkládat do moderování svoje osobní preference.

Na to, aby takto s přehledem zvládal vypjaté chvíle v televizním studiu, přitom nepotřeboval Holt ani dostudovat vysokou školu. Po dvou ročnících předčasně skončil na Kalifornské státní univerzitě v Sacramentu kvůli práci v rádiu. Jeho matka mu předpovídala chudobu a neúspěch, avšak zmýlila se. Holt sice nedostudoval ani bakalářský program, přesto je držitelem dvou čestných doktorátů a dostal důvěru objevit se na obrazovce po boku Trumpa a Clintonové v první velké debatě před listopadovými prezidentskými volbami.

Autor: