Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Černý jestřáb sestřelen. Od bitvy v Somálsku uplynulo 20 let

Svět

  11:39
MOGADIŠO/PRAHA - Jedním z hlavních symbolů rozpadu státu a celkové anarchie v Somálsku po svržení diktátora Siada Barreho v lednu 1991 se stalo kromě neúspěšné operace OSN i sestřelení dvou amerických vojenských vrtulníků Black Hawk v Mogadišu somálskými ozbrojenci v říjnu 1993, kdy zahynulo 18 Američanů. V té době se jednalo o nejčernější den americké armády od války ve Vietnamu, což tak zůstalo až do druhé bitvy o Fallúdžu (irácké město západně od Bagdádu) koncem roku 2004.
Americký vojenský vrtulník Černý jestřáb

Americký vojenský vrtulník Černý jestřáb foto: Reuters

Dva vrtulníky "Černý jestřáb" byly sestřeleny před 20 lety, 3. října 1993, tělo jednoho ze členů posádky povstalci navíc poté zohavili a vláčeli městem. Tento incident byl jedním z impulzů pro rozhodnutí o stažení vojáků USA z mírové mise OSN, byť USA nejprve své jednotky posílily. Událost později inspirovala amerického režiséra Ridleyho Scotta k natočení slavného filmu Černý jestřáb sestřelen.

Americká vojenská přítomnost v Somálsku skončila v březnu 1994. Operace OSN, která začala v prosinci 1992 pod názvem Obnovená naděje a která v květnu 1994 změnila název na Pokračující naděje, zůstala v rukou vojáků především z afrických a asijských zemí. Neúspěšná mise OSN v Somálsku skončila evakuací posledních členů mezinárodních jednotek v březnu 1995.

ČTĚTE TAKÉ:

Somálský hladomor si vyžádal čtvrt milionu obětí, polovina byly děti

Operace Obnovená naděje

Jak se incident odehrál a co mu předcházelo? Předehrou sestřelení helikoptér byla eskalace násilí v rozpadlém a hladomorem sužovaném státě a následná snaha OSN o mírové řešení konfliktu (tehdy měly boje i hladomor na svědomí již přes 300 000 obětí). Nejradikálnější byl vůdce jedné frakce Jednotného kongresu Somálska (USC) generál Mohamed Farrah Aidid, který opakované pohrozil OSN krvavou konfrontací, pokusí-li se organizace rozmístit mírové jednotky na somálském území. V prosinci 1992 začala mezinárodní operace OSN Obnovená naděje, které do května 1993 velely USA.

Aididovi ozbrojenci ale 5. června 1993 zabili 24 pákistánských vojáků OSN, po čemž Rada bezpečnosti OSN vyhlásila Aididovým silám totální válku. Americké vrtulníky začaly útočit v Mogadišu na sídla či sklady ozbrojenců a při útoku 12. července zahynulo několik desítek Somálců.

Somálský ozbrojenec

Poté rozlícený dav Somálců zabil dva evropské novináře a hnutí generála Aidida potvrdilo, že bude pokračovat v boji až do odchodu posledního vojáka Spojených národů. Americký prezident Bill Clinton pak v srpnu 1993 posílil americký kontingent v Mogadišu o několik stovek příslušníků elitních pozemních komand Rangers a Delta Force.

'Byl to zlý sen'

Již 25. září se ale somálským povstalcům podařilo v Mogadišu sestřelit první americký vrtulník (zahynuli tři lidé), hlavní drama se ale odehrálo v neděli 3. října 1993. Americké jednotky zaútočily na budovu poblíž hotelu Olympic, kde chtěly polapit některé vůdce Aididova hnutí. To se ale nepodařilo, Američané se dostali do léčky a povstalci sestřelili po čtvrté hodině odpolední dva vrtulníky Black Hawk. V následné bitvě, která skončila až 4. října ráno, zahynulo 18 Američanů a údajně až 1500 Somálců.

"Byl to zlý sen," napsala o tom ve svých pamětech pozdější americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

Patnáctiměsíční americká vojenská přítomnost pak v Somálsku skončila 25. března 1994 a mise OSN v březnu 1995 (během mise bylo zabito 151 příslušníků mezinárodních jednotek OSN, z toho 110 při útocích).

Aidid, pozdější samozvaný prezident Somálska, zemřel v srpnu 1996 v důsledku zranění, která utrpěl při bojích s jinými povstaleckými frakcemi.

Somálsko - memento pro americkou armádu

Podle některých zdrojů tehdy financoval somálské povstalce terorista Usáma bin Ládin. A strach z opakování neúspěchu v Mogadišu prý vedl k tomu, že se Američané v dalších letech neangažovali s různých jiných konfliktech, kupříkladu při genocidě ve Rwandě v roce 1994. Ze Somálska a okolních států navíc pocházeli autoři útoků na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v srpnu 1998, při kterých zahynulo více než 220 lidí.

A jaká je situace v zemi nyní? Od loňského podzimu má země nového prezidenta i vládu, kterou podporuje OSN a mírové síly Africké unie, islamističtí povstalci z hnutí Šabáb jsou ale stále aktivní. Hnutí, které je napojené na teroristickou síť al-Káida, ovládalo v minulosti více než 80 procent somálského území a skoro celé Mogadišo. A letos v lednu uznaly somálskou vládu poprvé po 20 letech i USA.

Autoři: ,