Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi a Poláci společně 'ladili protiraketové noty'

Svět

  9:45
VARŠAVA - Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg jednal ve Varšavě mimo jiné o protiraketovém štítu.

Karel Schwarzenberg foto: Reuters

Tehdy před dvěma lety Češi po boku s Poláky vyjednávali s Američany o protiraketové obraně. Nyní se situace opakuje. V České republice by mělo být umístěno středisko včasného varování a v sousedním Polsku zase základna s protiraketami. I proto se ministři zahraničí obou zemí dohodli, že budou své postoje opět koordinovat. Výstavba amerického štítu v Evropě ale určitě není jediné téma, kdy budeme s Poláky "ladit noty". V plánu jsou i společné ambasády i pracovní skupiny. To všechno vyplynulo ze včerejší jednodenní návštěvy českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga ve Varšavě.

Čtěte také:

Velkým tématem včerejšího jednání byl právě protiraketový deštník, který plánují v Evropě vystavět Spojené státy. Schwarzenberg potvrdil, že jeho součást – středisko včasného varování, které má být umístěno v Česku, by mělo začít fungovat už příští rok. S polským příspěvkem ke štítu se počítá až v letech následujících.

Podle šéfa polské diplomacie Radoslawa Sikorského byla letos 4. července k původní smlouvě s USA připojena příloha, která umožňuje, aby byla na území země vybudována trochu jiná základna, než se kterou se počítalo v původním Bushově plánu. "Základna bude stát opět v Redzikowu, měla by se začít stavět v roce 2015 a fungovat by měla od roku 2018. Vybavena bude nejmodernějšími protiraketami. Jde ale zatím jen o americké plány," uvedl na dotaz LN Sikorski.

Podle Schwarzenberga je ale důležité, aby celý tento projekt byl součástí architektury Severoatlantické aliance a nešlo jen o bilaterální akci. Poláci prý zastávají stejný názor. "Celé to má smysl jenom v rámci NATO," uvedl český ministr zahraničí. To samé již podle svých slov říkal i tehdejší americké ministryni zahraničí Condoleezze Riceové, když se vyjednávalo ještě o prvním "Bushově" štítu. Klíčový tak bude podzimní summit NATO v Lisabonu, kde by se mělo vyjasnit, jak to bude s alianční protiraketovou obranou.

"Rýsuje se to. Ale jisté to bude, až to bude černé na bílém na papíře," zdůraznil Schwarzenberg. V této souvislosti naznačil, že v Česku by nemuselo být jen relativně nevýznamné centrum včasného varování, ale i něco více. "Mohlo by to pak být jádro střediska NATO," uvedl bez bližších podrobností šéf české diplomacie.

Společné ambasády?
Ke sbližování obou zemí by v příštích měsících mělo dojít i na diplomatickém poli. Jak Karel Schwarzenberg prohlásil, on i ministr Sikorski jsou pod rozpočtovým tlakem. Rozhodli se proto šetřit, pokud jde o množství ambasád. Všechny detaily se ještě musí doladit, nicméně již nyní je jasné, že v některých zemích bychom mohli mít velvyslanectví společná s Poláky. "Víme, že to bude možné na našem velvyslanectví v Kábulu, my jsme je zase poprosili, abychom mohli být na jejich ambasádě v jiných místech," upřesnil český ministr.

Jak uvedl na tiskové konferenci Radoslaw Sikorski, další novinkou ve vzájemných vztazích bude množství pracovních skupin složených z pracovníků příslušných odborů ministerstev zahraničí. Ty budou koordinovat společné postoje a aktivity. Jedna ze skupin tak bude mít například na starosti projekt Východního partnerství, který byl loni během českého předsednictví zahájen v Praze. Od té doby to vypadá, jak kdyby se okolo přiblížení postsovětských zemí k Evropské unii nic nedělo. "Není to pravda, pracujeme na tom," oponoval Schwarzenberg. "Vždycky ale samozřejmě můžeme dělat ještě více," uzavřel šéf české diplomacie.

Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...