19. března 2016 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Česká policie na makedonské hranici ‚proslula‘ násilím a vulgaritami, říká dobrovolník

Stovky uprchlíků se vydaly na cestu z Idomeni, aby našly způsob, jak překročit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stovky uprchlíků se vydaly na cestu z Idomeni, aby našly způsob, jak překročit... | foto: Reuters

PRAHA/IDOMENI Výpověď rakouské aktivistky Fanny Müllerové-Uriové, která si stěžuje na fyzické i slovní ataky české policie na řecko-makedonské hranici, podpořil i český dobrovolník. „Česká policie je bohužel v Makedonii známá pro násilí a neprofesionalitu,“ líčí přímo z místa v rozhovoru pro server Lidovky.cz dobrovolník z uprchlického tábora v Idomeni Štěpán Mareček. Prezidium o ničem takovém prý neví.

„Čeští policisté do aktivistů a novinářů strkali a verbálně je napadali,“ postěžovala si po pondělním zásahu proti běžencům na makedonsko-řecké hranici rakouská aktivistka Müllerová-Uriová tiskové agentuře DPA. Její hlas, proti němuž se ohradilo policejní prezidium, nyní podpořil další dobrovolník. On sám byl na policejní stanici, kde údajně k ataku došlo. „Obdobné informace aktuálně nemáme, musím vás tedy odkázat na předchozí vyjádření k nelegálnímu přechodu hranice do Makedonie,“ uvedlo k věcem uvedeným v rozhovoru policejní prezidium.

Lidovky.cz: Jak jste se ocitl na policejní stanici ve skupině zadržených novinářů a aktivistů?
Šli jsme s uprchlíky, kteří se snažili dostat do Makedonie přes řeku, kvůli tomu, abychom je chránili před ztrátou života. Makedonská policie i armáda je známá svým násilím, takže jsme chtěli působit i jako veřejný dohled. Pak nás ale zadrželi a odvezli na policejní stanici. Tam jsme deset hodin čekali na to, než nám před propuštěním vystavili účty.

Sobotka: Čeští policisté jsou ve velmi kritické situaci

Situaci na západním Balkáně, kde řada zemí výrazně zpřísnila hraniční kontroly, komentoval ve čtvrtek premiér Bohuslav Sobotka. "Je potřeba to vydržet, přes veškeré problémy, přes veškeré tlaky, přes veškeré napadání těch, kdo se snaží na té hranici udržet zákonný režim, a jsou to dneska i naši policisté. Jsou tam ve velmi kritické situaci," poznamenal pro ČTK bez dalších podrobností k téměř třem desítkám Čechů, kteří pomáhají na hranicích Makedonie s Řeckem.

Lidovky.cz: Jak došlo ke konfrontaci mezi českou policí a dobrovolníky, o němž mluvila rakouská aktivista? Co se při ní dělo?
Spoustu z nás bylo dost mokrých. Po celodenní túře a přecházení řeky. Česká policie tu spolupracuje s makedonskou policií a když procházeli předsálím policejní stanice, tak si začali fotit lidi pod dekou. Někdo se jich zeptal, proč to dělají a řekl jim, aby přestali. Česká policie nato ale odpověděla: „My jsme policisté, my si můžeme dělat, co chceme“. Poté fyzicky napadli jednu osobu.

Lidovky.cz: Jak ji napadli?
Strhli jí čepici z hlavy a tou ji profackovali.

Žena udržuje oheň v uprchlickém táboře Idomeni.
Migrant zachraňuje dítě před pádem do vody, zatímco se migranti prodírají řekou...

Lidovky.cz: Byla to rakouská aktivistka Fanny Müllerová-Uriová, která o údajném fyzickém a verbálním útoku informovala?
Ne, myslím, že šlo o dobrovolnici z Německa.

Lidovky.cz: Müllerová-Uriová mluvila i o slovních atacích. To jste také zaznamenal?
Vulgární byli dost. Několikrát procházeli přes základnu makedonské policie a při každém průchodu řekli něco podivného. Například: „Co to tady je za sv*ně“ a podobné narážky. Bohužel v Makedonii je česká policie známá pro násilí a neprofesionalitu

Lidovky.cz: To je podle vašeho mínění výhradně znak české policie nebo se týká i policie z jiných zemí?
Například makedonská policie je hodně brutální. S uprchlíky si neberou servítky, na druhou stranu, k nám se asi chovají jinak. Uprchlíky mlátí a posílají je přes díry v plotě. Ale třeba německá nebo rakouská policie je více profesionální a lépe vycvičená než česká policie.

Lidovky.cz: Policejní prezidium ale označilo výpověď rakouské aktivistky za nepravdivou. Policisté prý během pondělního zásahu proti běžencům na makedonsko-řecké hranici postupovali standardně. Makedonský velitel jim prý za pomoc přímo na místě poděkoval (celé vyjádření v boxu na konci - pozn. red.).
Samozřejmě. I když policie pochybí, tak oficiálně nepochybila.

Rakouská aktivistka se snaží poškodit práci policie, zní z prezidia

„Během hromadného pokusu o nelegální překročení makedonské hranice postupovali policisté standardně. Přibližně pět tisíc lidí z Idomeni se vydalo na konec hraničního plotu a nelegálně vniklo na území Makedonie.

Na tento přechod byla makedonská policie i armáda připravena, mimo jiné také díky činnosti českých policistů, kteří operativní cestou získali informace o plánovaném překročení hranice. Zapojení českých policistů přímo na místě spočívalo v záchytu nelegálních migrantů u řeky Vardar, nikoliv v dalších procesních úkonech prováděných makedonskou stranou.

Proti nepravdivému vyjádření jedné ze zadržených aktivistek, které se snaží poškodit profesionální práci policistů v Makedonii, se ohrazujeme. Přímo na místě makedonský velitel poděkoval všem českým policistům jak za předání informací o plánovaném nelegálním přesunu imigrantů, tak za poskytnutou pomoc,“ odpověděl ve středu na dotaz serveru Lidovky.cz policejní mluvčí David Schön.

skŠárka Kabátová