Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češka v Súdánu viděla postřelené demonstranty, situace je podle ní nejistá

Svět

  16:48
V Súdánu je po pondělním převratu cítit obrovská nejistota a nervozita. Uvedla to politoložka Linda Piknerová, která v září přijela do Súdánu v rámci expedice po stopách legendární cesty Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda.

Súdánská armáda se snaží o převrat. Zadržela členy vlády, politiky i premiéra. (25. října 2021) foto: Reuters

Piknerová je nyní v hlavním městě Chartúmu. Střelbu při pondělních demonstracích slyšela i přes zavřená okna, ze střechy domu viděla, jak nad městem stoupá kouř z hořících pneumatik, a dostala se také na jednotku intenzivní péče, kam odvezli zraněné.

Situace je podle ní nepřehledná i kvůli výpadkům internetového připojení. Poznamenala, že průjezd městem znemožňovaly zátarasy z dlažebních kostek, které armáda dnes odstraňuje. Dnes viděla také několik otevřených obchodů.

„V pondělí ráno jsme vstali a pohledem z okna jsme zaznamenali, že se něco děje a taky, že ne všude fungoval internet. Šli jsme ven před byt, který máme pronajatý, a tam jsme dostali informaci, že proběhl tentokrát už úspěšný převrat, který tedy představitelé toho převratu neoznačují termínem převrat, což je takové typické,“ poznamenala Piknerová. Dodala, že události v pondělí spustily Jednotky rychlé podpory (RSF), nikoliv regulérní armáda.

Do Súdánu Piknerová spolu s kolegou cestovatelem Tomášem Vaňourkem přijela autem 21. září přes hranici s Egyptem. Ve stejný den v Súdánu došlo k neúspěšnému pokusu o převrat. Vzhledem ke špatnému internetovému připojení se to dozvěděla se zpožděním po příjezdu do Chartúmu. Bez připojení se Češi ocitli také po pondělním převratu.

„Teď jsme na Wi-Fi, která někde funguje a někde ne. Jediným zdrojem informací jsou buď lidé přímo na ulici, kteří přes Wi-Fi rozesílají informace o tom, co se děje...a protože tady v Chartúmu máme známé, tak se k nám informace dostávají buď takto nebo prostřednictvím vysílání televize Al-Džazíra,“ uvedla Piknerová. Dodala, že internetové připojení bylo odpojeno v pondělí nad ránem a dnes se mohla připojit přes Wi-Fi ve firmě známého.

Atmosféru v Súdánu politoložka označila za velmi nejistou a plnou očekávání. „Je cítit obrovská nervozita a nejistota ohledně dalšího vývoje,“ řekla. Jako příklad uvedla na dnešek ohlášené znovuotevření mezinárodního letiště v Chartúmu. Protože civilní zaměstnanci vyhlašují protestní generální stávku, je podle ní otázkou, zda bude letiště možné provozovat.

Piknerová nyní žije v blízkosti místa, kde se v pondělí odehrály protesty, a kousek od nemocnice, kam vozili zraněné. „Střelbu slyšíte i při zavřeném oknu a vidíte, jak hoří pneumatiky v různých částech Chartúmu, v pondělí jsme ze střechy viděli, jak z jednotlivých čtvrtí stoupá dým,“ poznamenala. „Dostali jsme se na JIPku, kam v pondělí odvezli zraněné z demonstrací- jeden z nich už byl mrtvý ... Tady nejsou novináři a tím, že působíme, jak působíme, a vypadáme, jak vypadáme, tak jsme se v pondělí dostali na místa a podařilo se nám vyfotit a natočit věci, které se jiným nepodařily,“ řekla. „Ta střelba není náhodná, jeden z lidí, který v pondělí zemřel, měl čistý průstřel hlavy,“ dodala.

Jak dlouho v Súdánu zůstane, Piknerová neví. „Jsme uklidňováni, že situace, která tady nastává, je spíše politická než bezpečnostní, že se tady hraje o politické směřování země,“ uvedla. Dodala, že je v kontaktu s českým zastupitelským úřadem v Káhiře i španělskou ambasádou v Chartúmu, kterou má za rohem.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...