Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Mladí budou protestovat dál, po vojenské vládě se jim určitě nestýská, říká expert o situaci v Súdánu

Ulice Chartúmu zaplnili protestující odsuzující pondělní vojenský puč, mnozí z nich přišli se státními vlajkami. foto: Reuters

Rozhovor
I druhý den po faktickém převzetí moci armádou zůstávala situace v súdánské metropoli Chartúmu a dalších městech napjatá. Do ulic vyrazily desetitisíce lidí, kteří provolávají hesla proti armádě a snaží se blokovat provoz.
  19:27

Nestabilitu vyvolalo faktické převzetí moci nejvýše postaveným súdánským generálem Abdalem Fattáhem Burhánem v pondělních ranních hodinách. Ten rozpustil přechodnou vládu (jež byla výsledkem dohody mezi civilisty a vojáky z léta 2019 a měla zemi dovést k volbám), zadržel většinu jejích členů včetně premiéra Abdalláha Hamduka a obsadil sídla nejdůležitějších médií. 

Burhán prohlásil, že armáda zakročila kvůli „sporům mezi politickými frakcemi“, a dodal, že „přechod k demokracii bude pokračovat“.

Střelba proti demonstrantům

Posledně řečené ovšem v Súdánu jen málokdo bere vážně. V noci na úterý si tvrdý zákrok vojska proti demonstrantům, provolávajícím hesla na podporu svržené přechodné vlády, vyžádal životy nejméně sedmi osob a desítky lidí byly zraněny. „Stříleli ostrými náboji, na vlastní oči jsem viděl, jak dva lidé padli mrtví k zemi,“ citoval reportér katarské televize al-Džazíra jednoho z demonstrantů v Chartúmu.

V zemi narůstalo napětí od doby, kdy v září súdánské úřady oznámily, že zmařily...
Súdánská armáda se snaží o převrat. Zadržela členy vlády, politiky i premiéra....

Podle Jana Záhoříka, docenta katedry blízkovýchodních studií na Západočeské univerzitě v Plzni, je hlavním důvodem aktuálního napětí v zemi velmi špatná ekonomická a sociální situace, s níž se přechodná vláda nedokázala vypořádat. Podle Záhoříka, jenž se dlouhodobě věnuje projektům ve východní Africe, existuje v Súdánu „tradice“ vojenských převratů, mladí lidé se s tím ale podle něj nebudou chtít smířit.

Lidovky.cz: Proč zkolabovala přechodná vojensko-civilní vláda, která měla Súdán dovést k volbám? Jsou za tím konkurující si frakce v armádě, jak se spekuluje?
Od doby, kdy byl svržen prezident Umar al-Bašír, se část ozbrojených složek již několikrát pokusila o převrat. Až do začátku tohoto týdne se jim to ale nepovedlo. V dějinách Súdánu nejde o nic výjimečného, vždy, když se politické frakce nedokázaly domluvit, nastoupili vojáci. Velká část dějin nezávislého Súdánu je vyplněna vojenskými vládami. Civilní správa je z tohoto pohledu v menšině.

Lidovky.cz: Mají v Súdánu své zájmy zahraniční mocnosti? Nebo jde čistě o vnitřní problém země?
Domnívám se, že jde zejména o vnitropolitickou záležitost. Byť v Súdánu mají samozřejmě své zájmy jak Čína, tak třeba Saúdská Arábie, Katar a další země. Všechny mezinárodní instituce počínaje OSN a Africkou unií přes Ligu arabských států až po Evropskou unii již vyjádřily znepokojení nad tímto vývojem.

Lidovky.cz: Lze odhadnout, jak se k aktuálnímu dění staví obyvatelstvo? Existuje v Súdánu nějaký resentiment po „tvrdé vládě pořádku“, jak ji reprezentovalo 30 let vlády Umara al-Bašíra?
Súdánská společnost samozřejmě není jednotná ve svém názoru na dobu Bašírovy vlády ani na dobu po jeho svržení. Problémem však vždy byly především socio-ekonomické ukazatele, s nimiž se právě svržená vláda nedokázala vypořádat. Mezi to patří například nedostatek pohonných hmot, časté výpadky elektřiny, inflace atd. Mnozí lidé si tak mohou myslet, že takzvaně za al-Bašíra bylo lépe.

Naopak především mladá generace lidí, kteří pomohli k Bašírově svržení, bude i nadále protestovat v ulicích, neboť se jim po vojenské vládě určitě nestýská.

Lidovky.cz: Súdán a Egypt jsou země, které se cítí být ohroženy stavbou Velké etiopské přehrady, která může způsobit nižší průtoky či jejich kolísání v Nilu. Může mít aktuální puč v Súdánu nějaký vliv na toto vyjednávání?
Nemyslím si, že převrat v Súdánu toto nějak ovlivní. Jediné, co může ovlivnit zprovoznění Velké etiopské přehrady, je občanská válka v Etiopii, která nejeví známky deeskalace... Vnitropolitická změna v Súdánu na toto, myslím, velký dopad mít nebude.

Lidovky.cz: Co teď bude dál?
Můžeme očekávat dlouhodobé protesty mladších lidí, podobně jako v době okolo svržení prezidenta al-Bašíra. Stejně tak ale mohou propuknout násilnosti ze strany ozbrojenců dříve loajálních Bašírovi. Těžko předvídat v této chvíli, situace je velmi čerstvá a stále nepříliš jasná.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Advantage Consulting, s.r.o.
NÁSTROJÁŘ/ZÁMEČNÍK (28 - 35.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Mohlo by vás zajímat