Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Česko vyváží do ciziny mučicí nástroje, tvrdí Amnesty International

Svět

  10:38
LONDÝN/PRAHA - Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) ve zprávě o mezinárodním obchodu s výrobky, které jsou určeny policejním a bezpečnostním silám a jsou "koncipovány pro mučení" jmenovala i Česko. České úřady jsou přitom kritizovány i chváleny.
Taser (ilustrační foto)

Taser (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Ve zprávě s názvem Od slov k činům se píše, že evropské podniky využívají mezer v zákonodárství a podílejí se na obchodování s "mučicími nástroji", jako jsou pouta zabudovávaná do zdí a zasazující vězňům rány elektrickým proudem o síle 50.000 voltů.

Amnesty poukazuje zvlášť na Německo a Českou republiku. Tyto dvě země od roku 2006 povolily vývoz policejních zbraní a donucovacích prostředků, jako jsou pouta na kotníky a aerosoly s chemickými výrobky, do nejméně devíti zemí, kde jsou tyto prostředky podle AI rutinně používány k mučení.

Vyváží se paralyzéry i chemické spreje
"Náš výzkum ukazuje, že české úřady opakovaně povolily vývoz okovů, chemických sprejů nebo zbraní vydávajících elektrošoky do států, kde takové prostředky bývají používány k mučení. Jedná se o státy jako Kamerun, Pákistán, Moldavsko nebo Mongolsko. Tyto vývozy vyvolávají obavy, že mohlo dojít k porušení legislativy," uvedla AI.

AI se sídlem v Londýně proto požádala české úřady o podrobnější informace o jednotlivých vývozech, aby mohla posoudit, zda se toto porušení skutečně stalo. "Nyní je třeba, aby české úřady informovaly o způsobu hodnocení rizik, který uplatňují k ujištění toho, že koncoví příjemci tyto nástroje nezneužijí k mučení a nelidskému zacházení." Například v roce 2008 ČR podle zprávy povolila vývoz elektrických paralyzérů a sprejů s chemickými látkami do Kamerunu. AI v této zemi dokumentuje množství případů mučení ze strany policie a armády. Podle kamerunských organizací je zde velmi rozšířené právě mučení elektrošoky.

V dalším odbytišti českých vývozců, v Mongolsku, dochází rovněž k častému mučení, a to především na policejních stanicích, ve vazebních zařízeních a v celách se zvláštním režimem, zejména v celách smrti. Mezi používané metody patří zabodávání jehel pod nehty, elektrošoky nebo prodloužená doba pobytu v poutech a okovech. V jednom ze zdokumentovaných případů byl vězeň v okovech držen bez přestávky po dobu tří let.

Česko se ale dočkalo i pochvaly
Podle AI je naopak ČR mezi sedmi evropskými státy, které jako jediné plní povinnost veřejně o tomto typu vývozu informovat. AI také ocenila, že české úřady zakázaly vývoz do zjevně rizikových oblastí, když odmítly vydat povolení k exportu elektrických paralyzérů do Ázerbájdžánu a Íránu.

Dokument, který byl vypracován za přispění Výzkumné nadace Omega (Omega Research Foundation), ukazuje, že tyto aktivity přetrvávají navzdory tomu, že v roce 2006 byla přijata kontrolní opatření v evropském měřítku. O dokumentu bude ve čtvrtek jednat podvýbor pro lidská práva při Evropském parlamentu.

AI v něm žádá Evropskou komisi, aby odstranila mezery v zákonodárství, na které zpráva poukazuje. Vyzývá členské státy Evropské unie, aby korektně uplatňovaly platná pravidla, která EU přijala v roce 2006 a která zakazují nebo regulují vývoz nástrojů, které jsou používány k mučení.

"Zavedení evropských opatření pro kontrolu nad obchodem s 'mučícími nástroji', které následovalo po desetileté kampani vedené organizacemi na obranu lidských práv, představovalo historický právní pokrok. Avšak tři roky po vstupu těchto opatření v platnost je několik evropských států stále ještě neuplatnilo a nezjednalo jejich respektování," řekl podle AFP ředitel kanceláře Amnesty International pro Evropskou unii Nicolas Beger. Podle Amnesty International je dále třeba upravit dosavadní evropskou legislativu, aby byla schopna držet krok s technologickým vývojem a uměla pružně reagovat na snahy o obcházení kontrolních mechanismů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!