Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Chameneí odmítl pomoc USA. Označil je za původce koronaviru, odvolával se na konspirační teorii

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí. foto: ČTK

Teherán/Washington - Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí v neděli v projevu k národu odmítl pomoc Spojených států v boji s pandemií způsobenou koronavirem. Odvolával se přitom na konspirační teorii, podle které byl virus SARS-CoV-2 cíleně vyroben v USA, informovala agentura AP. Země v neděli podle místních úřadů zaznamenala dalších 129 obětí nákazy, jejich celkový počet se tím vyšplhal na 1685.
  10:34aktualizováno  11:33

„Vámi nabízené léky jsou možná způsobem, jak virus rozšířit ještě víc,“ řekl Chameneí na adresu Američanů. „Nebo když vyšlete terapeuty a doktory, možná chtějí vidět dopady toho jedu, jelikož se říká, že část toho viru byla vytvořena pro Írán,“ dodal ajatolláh. AP upozorňuje, že pro jeho slova neexistuje nikde na světě jediný vědecký důkaz.

V Íránu zemřel na COVID-19 člen rady, která vybírá duchovního vůdce, první úmrtí hlásí Bahrajn

Chameneí rovněž prohlásil, že nabídka pomoci Washingtonu je zvláštní, jelikož Spojené státy samotné čelí nedostatku léků a zdravotnických prostředků. „Írán dokáže překonat jakoukoli krizi, včetně epidemie koronaviru,“ dodal.

Vztahy USA a Íránu jsou mimořádně napjaté již měsíce. Íránská ekonomika trpí sankcemi uvalenými Washingtonem, které Teheránu nedovolují prodávat ropu a znemožňují mu přístup na mezinárodní finanční trhy. Zatímco řada íránských nejvyšších politických představitelů v poslední době ve světle pandemie nemoci COVID-19 vyzývá Washington ke zrušení těchto sankcí, Chameneí se podle AP uchýlil k podobné rétorice, kterou používají někteří čínští činitelé ve snaze zbavit se odpovědnosti za rozsah pandemie v jejich zemi.

Trump pochválil v dopise Kim Čong-una za nasazení v boji s koronavirem

Washington nabídl Teheránu blíže neurčenou pomoc s koronavirem již začátkem března. Američtí činitelé však tento týden naznačili, že ekonomické sankce uvolnit nehodlají.

Írán patří k zemím, které koronavirus zasáhl nejvíce, a je regionálním ohniskem nákazy na Blízkém východě. Za posledních 24 hodin se tam podle místních zdravotnických úřadů virus potvrdil u 1028 nových pacientů, Teherán tak eviduje již přes 21 600 nakažených. Necelých 8000 lidí se však údajně zotavilo. Podle dostupných statistik osm z deseti nakažených na Blízkém východě pochází z islámské republiky, přičemž do řady okolních zemí se virus rozšířil právě odtud. 

Autor: