Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chceme vědět, kdo může za tragédii letu MH17, říká nizozemský poslanec

Sjoerd Sjoerdsma, nizozemský poslanec za opoziční liberální stranu D66. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sjoerd Sjoerdsma, nizozemský poslanec za opoziční liberální stranu D66. | foto: TwitterReprofoto

Nemáme nic proti Rusům, velmi nám ale vadí chování prezidenta Putina, upozorňuje v rozhovoru s LN Sjoerd Sjoerdsma, člen nizozemské opoziční liberální strany D66.

LN: Ovlivní tragédie letu MH17 vztahy Nizozemska a Ruska?
Myslím, že rozhodně. První dny po tragédii bylo možné charakterizovat v Nizozemsku jediným slovem – žal. Nyní se však tento smutek v naší společnosti čím dál víc proměňuje ve zlost. Lidi naštvalo třeba to, že Rusko neudělalo dost pro to, aby nám pomohlo postarat se o těla našich blízkých. Navíc my jsme loni měli ten nešťastný rok nizozemsko-ruského přátelství, které už tehdy provázely mnohé incidenty. Upřímně si myslím, že lidé v Nizozemsku už mají dost toho, jak se prezident Putin chová. 

LN: Promítají se současné animozity vůči Rusům i do nizozemských ulic? Přece jen v zemi žije nemalá ruská menšina...
Doufám, že ne. Nynější situace samozřejmě není ničím proti samotným Rusům, hrdému a rozvinutému národu, ale proti prezidentovi Putinovi. To se musí velmi jasně rozlišit. Nemáme absolutně žádný problém s lidmi ruské národnosti, těžká a složitá je pro nás ale otázka Putinovy vlády. 

LN: Starosta Hilversumu, odkud pocházelo 13 obětí, řekl, že Nizozemsko by mělo vyhostit Putinovu dceru, která zde žije. Za svá slova se omluvil. Mohou se ale takové výroky opakovat?
Myslím, že určitě ne. My víme, že nejde o Rusko, ale o prezidenta Putina. Ta věc, kterou starosta Pieter Broertjes udělal, byla opravdu nechutná a je dobře, že se omluvil. Není možné, aby někdo urážel ruské občany, to je až směšné. 

PSALI JSME:

LN: Nizozemsko patří k největším obchodním partnerům Ruska v EU, v uplynulých letech se dostalo na špici v příjmu ruských investic. Jak bude tento vztah pokračovat?
Naší první, druhou a třetí prioritou pro tuto chvíli je dostat těla našich milovaných, kteří pocházejí ze všech možných zemí, zpátky domů. Hned poté zjevně nebudeme moci pominout otázku, kdo je za sestřelení letadla zodpovědný, ať už přímo, nebo nepřímo. Je jasné, že bude muset být potrestán. Budemeli my, Nizozemci, muset zahájit nějaké kroky, chtěli bychom, aby to bylo dohromady s našimi evropskými přáteli. Minulý týden byla zavedena první opatření, Evropská komise pracuje na dalších.

LN: Takže Nizozemsko podnikne kroky jen společně s celou Evropskou unií?
Ano, pokud provedeme nějaké kroky, bude to v rámci EU, protože velmi silně cítíme, že tohle je záležitost celé Evropy – a samozřejmě celého světa, ale bereme-li v potaz sankce, je to evropská záležitost. 

LN: Jste pro tužší sankce?
Myslím, že britský premiér David Cameron docela trefně řekl, že jestliže si Rusko vzalo kus jiné země – myšlena anexe Krymu –, podněcovalo separatisty na východě Ukrajiny k povstání a dodávalo jim zbraně a podporu, pak bezpochyby Rusko vytvořilo podmínky, kvůli kterým se mohl stát tento zločin. Má pravdu. Musíme si uvědomit, že prezident Putin nesleduje žádný jiný zájem, jen ten svůj.

ČTĚTE TAKÉ:

LN: Přesto některé země nehodlají utnout rozjednané byznysy s Ruskem, mám na mysli třeba Francii a plánovaný prodej letadlových lodí Mistral ruské armádě.
I kvůli tomu moje strana (sociálně liberální D66 – pozn. red.) před měsícem požádala nizozemskou vládu, aby v Evropské unii prosazovala uvalení embarga na vývoz zbraní do Ruska. Jak věrohodná je tvrdší pozice Unie vůči Rusku, když jim ve stejné chvíli chcete prodat mistraly, a nejen to? Vždyť jeden z nich se jmenuje Sevastopol... 

LN: Jakou má nizozemská vláda podporu v zemi?
Opravdu velkou, lidé ji podporují. Možná vás překvapí, ale i předseda nizozemského exportního výboru – u nějž by člověk mohl očekávat váhání kvůli dopadům možných kroků – řekl poměrně jasně, že podpoří vládu ve všech oblastech, které budou potřeba.

LN: V minulých dnech se v některých médiích objevila paralela s 11. zářím. Myslíte, že tato tragédie ovlivní váš národ, lze ji přirovnat k září 2001?
V jistém smyslu ano. Posledních pár dnů jsme prožili v šoku. Každý v tom letadle někoho znal, ať už přímo, nebo nepřímo. Určitě to Nizozemsko zasáhne. Stačilo sledovat přistání prvních těl na letišti v Eindhovenu, v přímém přenose tuto událost viděly miliony lidí a všude po cestě, kudy jela auta s rakvemi, stály na mostech tisíce dalších. Je to národní tragédie.Leona Šlajchrtová

Autor

Leona Šlajchrtováleona.slajchrtova@lidovky.czČlánky
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.