Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Chile volili prezidentku, zvítězila socialistka Bacheletová

Svět

  7:13
SANTIAGO DE CHILE - Druhé kolo prezidentských voleb v Chile vyhrála podle očekávání socialistka Michelle Bacheletová. Porazila jasně kandidátku vládních konzervativců Evelyn Mattheiovou. Uvedly to agentury Reuters a AP.

Nová prezidentka Chile Michelle Bacheletová po volebním triumfu mává svým voličům. foto: ČTK

Po sečtení 90 procent vhozených lístků získala Bacheletová (62) podle volební komise 62 procent hlasů. Mattheiová (60) s pouhými 38 procenty hlasů podle agentury AP již přiznala porážku.

Prezidentkou se stala po druhé

Bacheletová tak získává prezidentský mandát už podruhé a bude mít možnost prosadit levicové reformy. V prvním kole 17. listopadu získala 47 procent hlasů, téměř dvojnásobek než Mattheiová. Podle pozorovatelů zůstala Bacheletová jasnou favoritkou i pro dnešní hlasování, třebaže žádné rozsáhlejší průzkumy mínění se v zemi před volbami nekonaly.

Bacheletová byla první ženou v chilském prezidentském úřadě už v letech 2006 až 2010 a těšila se velké oblibě, dvakrát za sebou ale kvůli ústavě zvolena být nemohla. Nyní chce prosadit plány na potlačení příjmové nerovnosti, zrušení ústavy z doby vojenské vlády Augusta Pinocheta a zavedení možnosti potratů.

Mattheiovou oslabovaly v očích řady voličů rodinné svazky s Pinochetovou vládou z let 1973-1990. Příliš jí nepomohlo ani její působení v nepopulární vládě končícího prezidenta Sebastiána Piňery.

ČTĚTE TAKÉ:

O výsledku voleb nebylo větších pochyb, všeobecně předpokládaný výsledek ale může voliče demotivovat, řekli analytici agentuře Reuters. Slabá volební účast by mohla podkopat naděje Bacheletové na přesvědčivé vítězství, které potřebuje, aby mohla dotlačit notoricky vrtkavý parlament ke schválení svých plánů.

Mattheiová varovala voliče, že z prosperující a stabilní země by se za Bacheletové mohl stát další ničivý levicový experiment typu Venezuely. "Chtějí změnit ústavu podobně jako Venezuela, kde je každý den těžší sehnat jídlo. Nepřipomíná vám to něco?" prohlásila na čtvrtečním setkání s voliči se zjevným odkazem na katastrofální vývoj ekonomiky v důsledku socialistické politiky svrženého prezidenta Salvadora Allendeho počátkem 70. let.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat