Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
25. června 2011 21:01 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Chorvatsko a Slovinsko slaví 20 let nezávislosti

Chorvatská premiérka Jadranka Kosor | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chorvatská premiérka Jadranka Kosor | foto: Reuters

ZÁHŘEB/LUBLAŇ Chorvatsko a Slovinsko si připomínají 20. výročí vyhlášení nezávislosti na bývalé federativní Jugoslávii. V předvečer tohoto výročí dostalo Chorvatsko od Evropské unie dárek v podobě příslibu, že by se mohlo od července 2013 stát jejím členem.

"Slavíme dvě desetiletí od vzniku moderního chorvatského státu a společně jsme dosáhli strategického úspěchu - návratu Chorvatska tam, kam v Evropě patříme," řekla premiérka Jadranka Kosorová na slavnostním zasedání chorvatské vlády.

Vyhlášení nezávislosti vtáhlo bývalou Jugoslávii do války
Strategický cíl - vstup do Evropské unie - jsme si stanovili "před dvaceti lety, kdy jsme se vydali na cestu nezávislosti", řekla.

PRŮZKUMY VEŘEJNÉHO MÍNĚNÍ

Nedávné průzkumy veřejného mínění ukázaly, že 38 procent Slovinců a 43 procent Chorvatů se domnívá, že nyní se jim nežije lépe než před dvaceti lety.

Nicméně 90 procent obyvatel v obou zemích je přesvědčeno, že vyhlášení nezávislosti byla dobrá věc.

Naše země vstoupila do fáze, kdy bude muset dokazovat svoje vlastenectví a pomáhat vytvářet podmínky pro ekonomický rozvoj a pro zlepšení života občanů," cituje agentura AFP z projevu chorvatského prezidenta Iva Josipoviče.

Slovinsko, které je členem Evropské unie a NATO od roku 2004, slavilo výročí nezávislosti již v pátek.

Odtržením Slovinska a Chorvatska od Jugoslávie však zároveň na jejím někdejším území začala několik let trvající občanská a etnická válka.

Z vývoje jsem zklamaný, přiznává chorvatský profesor
"Bylo to je jediné možné řešení, protože bývalá země už nefungovala. Byla složena z ekonomicky a sociálně velmi odlišných regionů a každá země si myslela, že ty ostatní jsou privilegované," řekl podle agentury AFP devětačtyřicetiletý Nenad Todorić.

"Bohužel naše politické elity nedokázaly tuto historickou výzvu zvládnout a my dnes nejsme ekonomicky a sociálně tam, kde jsme doufali být," prohlásil a dodal, že podporuje přijetí do EU, "protože není jiné řešení, i když Evropská unie má také určité slabiny".

CHORVATSKO O VSTUPU DO EU

Podle průzkumů podporuje vstup do EU 51,2 procenta Chorvatů, ale zároveň zůstává silný i euroskeptický blok, do něhož se řadí 42,7 procenta obyvatel.

Velké zklamání pociťuje třiačtyřicetiletý profesor Hrvoje Djurak, který byl v roce 1991 plný nadšení a doufal, že se Chorvatsko připojí k demokratické Evropě. "Ale dnes, kdy země zápasí s chudobou kvůli našim neschopným politikům, jsem zklamán a bojím se budoucnosti," řekl.

Ve Vukovaru, symbolickém městě války za nezávislost, (1991-1995), která si vyžádala 20 000 mrtvých, se na slavnostním ceremoniálu sešli vedoucí představitelé státu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...