Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zemřel chorvatský válečný zločinec Ašner

Lidé

  11:28
VÍDEŇ - V Rakousku zemřel ve věku 98 let jeden z nejhledanějších Chorvatů Milivoj Ašner, podezřelý ze zločinů spáchaných během druhé světové války.

Milivoj Ašner na nedatovaném snímku

Napsala to agentura APA s tím, že Ašner zemřel 14. června v pečovatelském domě Caritas v Korutanech. Rakousko ho odmítalo po odhalení totožnosti vydat do Chorvatska k soudu s odůvodněním, že už není psychicky svéprávný. Objevily se však důvodné pochybnosti, že tomu tak je.

Ašner jako exponent chorvatského ustašovského režimu z období druhé světové války byl obviňován z mučení vězňů a odesílání stovek Srbů, Židů a Romů do nacistických koncentračních táborů.

Po válce uprchl do Rakouska, kde v roce 1946 získal občanství. Obvinění ze zločinů v žoldu nacistického Německa a fašistické Itálie popíral a žil pod jménem Georg Aschner v korutanském Klagenfurtu. Po rozpadu Jugoslávie se vrátil do Chorvatska a požádal tam o chorvatské občanství. Tím prý podle APA ztratil občanství rakouské. Tou dobou však zachytilo jeho stopu také Středisko Simona Wiesenthala v Jeruzalémě, které ho vedlo na seznamu nejhledanějších válečných zločinců.

Údajně chorý spokojeně fandil na Euru 2008
Ašner se vrátil do Rakouska, které s ním v roce 2004 zahájilo řízení pro podezření z genocidy. O rok později požádalo Chorvatsko o jeho vydání, rakouské orgány však řízení zastavily a vydání odmítly s odvoláním na Ašnerův zdravotní stav: jeho pokročilá demence prý vylučuje soudní proces. Proti Ašnerovi mohlo být soudně postupováno už dříve, ale teprve koncem 90. let byly otevřeny příslušné archivy, cituje APA ze zdůvodnění rakouské justice.

V roce 2008 ale vznikl kolem Ašnera nový skandál, když jistý britský novinář uviděl údajně chorého starce během fotbalového Eura 2008 ve fanouškovské zóně v korutanském Klagenfurtu, jak spokojeně popíjel kávu se svou manželkou. Na otázky reportéra prý odpovídal naprosto rozumně a logicky a zvesela žertoval, rozhodně nedělal dojem nesvéprávnosti nebo neschopnosti zúčastnit se procesu.

Ředitel Střediska Simona Wiesenthala Efraim Zuroff poté obvinil Rakousko, že je největším útočištěm, ba přímo rájem nacistických válečných zločinců. Vídeň reagovala objednáním série nových posudků o Ašnerově psychickém stavu, včetně u zahraničního odborníka. Tím byl Norbert Nedopil, šéf oddělení forenzní psychiatrie na klinice v bavorském Mnichově, který v roce 2009 rovněž potvrdil neschopnost pacienta stanout před soudem.

Autor: