Pátek 13. září 2024, svátek má Lubor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chorvatsko a Srbsko se vzájemně žalují za spáchání genocidy

Svět

  11:13
BĚLEHRAD - Proces, v němž se Chorvatsko a Srbsko v souvislosti s válečným konfliktem z první poloviny devadesátých let vzájemně žalují za genocidu, začne u Mezinárodního soudního dvora v Haagu 3. března a potrvá pět týdnů. Na svých internetových stránkách to napsal srbský list Večernje novosti.

Chorvatský vojenský policista v boji se srbskými jednotkami (Turanj, září 1993). foto: NorthfotoShutterstock

Řízení zahájí zástupci Chorvatska zdůvodněním obžaloby vznesené vůči bývalé srbsko-černohorské Jugoslávské svazové republice a seznámením s důkazy, které budou předloženy. Na tuto část procesu má chorvatská strana vyčleněn jeden týden. Následující týden bude věnován výpovědím svědků a další pak vyjádření zástupců srbské strany k žalobě.

Druhé kolo procesu zahájí protiobžalobou představitelé Srbska, na niž bude mít poté podle stejného scénáře možnost reagovat chorvatská strana.

ČTĚTE TAKÉ:

Chorvatsko podalo žalobu už před 15 lety

Žalobu u hlavního soudního orgánu Organizace spojených národů podalo Chorvatsko proti Srbsku v roce 1999. Soud, který řeší především spory mezi státy, až koncem roku 2008 rozhodl, že mu tento případ přísluší. Reagoval tak na srbskou námitku, že soud nemá v této věci žádné pravomoci, protože v době podání žaloby nebylo Srbsko členem OSN.

Dívka zapaluje svíčku u památníku válečných obětí v chorvatském Vukovaru.

Počátkem roku 2010 Bělehrad u Mezinárodního soudního dvora předložil vlastní protižalobu. V té vedle genocidy, které se podle něj Chorvatsko dopustilo proti chorvatským Srbům během ofenzivy v roce 1995, zmiňuje i příkoří, jehož se fašistický Nezávislý stát Chorvatsko dopouštěl na Srbech během druhé světové války.

Soud rozjitří staré rány, varuje srbský premiér

V poslední době se na obou stranách objevovaly náznaky ochoty vzájemné obžaloby stáhnout, nicméně se tak nestalo. Podle srbského premiéra Ivici Dačiće k tomu v Chorvatsku nepanuje potřebná politická shoda.

"Myslím, že by bylo nejlepší, kdyby se obžaloby stáhly a tím se tato otázka odstranila z pořadu dne, a ten, kdo spáchal nějaké válečné zločiny, se za ně musí zodpovídat. Tím by se zabránilo opětnému šíření protisrbských a na druhé straně protichorvatských nálad," řekl Dačić.

Chorvatská ministryně zahraničí Vesna Pusićová minulou neděli uvedla, že klíčovou podmínkou pro zahájení rozhovorů Záhřebu a Bělehradu o stažení vzájemných obžalob z genocidy je řešení osudu nezvěstných osob, respektive srbská strana musí poskytnout informace o lidech zmizelých za války v Chorvatsku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!