Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína převzala kontrolu nad příběhem zmizelého miliardáře. O osudu Jacka Maa se stále pouze spekuluje

Jack Ma | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jack Ma | foto: Reuters

PEKING/PRAHA Čínská vláda nařídila tamním médiím, aby cenzurovala zpravodajství o antimonopolním vyšetřování internetové společnosti Alibaba. Fakt, že Peking chce kontrolovat pokrývání této kauzy, svědčí o tom, že věc nabyla na politické důležitosti, napsal v pátek list Financial Times (FT).

V říjnu se v Šanghaji konala technologická konference, na které miliardář Jack Ma přítomným řekl, že se před svým projevem cítil nervózní a váhal, zdali má vůbec vystoupit, píše server Bloomberg.com. Nakonec tak ale přeci jen učinil a pronesl dvacetiminutovou přednáškou o tom, jak komunistická vláda svými regulacemi podrývá rozvoj inovací v Číně.

Proslov zakladatele firmy Alibaba Jacka Ma při vstupu na burzu v Hongkongu.
Zakladatel čínské společnosti Alibaba Jack Ma.

Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba, který v roce 2019 odstoupil z jejího vedení, se od té chvíle již dva měsíce neobjevil na veřejnosti. Nebyl ani v televizním pořadu, kde měl účinkovat v roli porotce. Mnozí po celém světě spekulovali o jeho současném místě pobytu.

Některé zdroje obeznámené se situací - citované například americkou agenturou Bloomberg - uvádějí, že Ma je v pořádku, jen mu bylo z vysokých kruhů doporučeno nedávat o sobě vědět a nevycestovávat ze země. Trhy 5. ledna na tuto zprávu zareagovaly kladně a pád akcí Maova impéria se lehce zbrzdil.

Naživu, ale zchudlý?

Jeho dlouhodobá kritika režimu v ekonomických otázkách však vedla ke zcela jasným krokům: zrušení primární veřejné nabídky (IPO) akcií čínské finančně technologické společnosti Ant Group, která je divizí Alibaby. To znamená, že zpřístupnění akcí široké veřejnosti na burzách v Šanghaji a Hongkongu se nekonalo. Rozhodnutí přišlo v noci na 3. listopadu a zaskočilo finančníky na burzách od New Yorku až po právě zmíněnou Šanghaj, kde chtěla firma mimo jiné debutovat.

O týden později rozhodnutí následoval 22stránkový manuál antimonopolních pravidel, který podle Bloombergu mnozí vnímali jako jakési „varování“ pro podnikatele jako je Ma, aby zmírnili svou rétoriku. Ant Group spadá pod Alibabu, jejíž akcie od té doby klesly zhruba o 30 procent. V širším kontextu podle Wangové ztrácí Peking trpělivost s přílišným vlivem technologických gigantů jako jsou Alibaba, Ant či Tencent.

Běžný Číňan se bez nich v každodenním životě neobejde. Jsou nezbytné mimo jiné pro komunikaci, nákupy na internetu, investice na akciovém trhu či pro uzavření pojištění. Tyto firmy jsou čím dále více vnímány jako ohrožení ekonomické a politické stability země.

Krok za krokem k pádu

Varování dostává Ma již delší dobu. Někteří pozorovatelé například vnímali jako jedno z nich i moment v roce 2018, kdy čínský vládní list vydal seznam stovky prominentů, kteří se v uplynulých 40 letech zasadili o modernizaci nejlidnatějšího státu zeměkoule. Ma mezi nimi samozřejmě nechyběl, ale jeho jméno bylo doplněno o malou zmínku, že patří mezi členy Komunistické strany Číny, ke které se řadí asi jen 5 procent zdejšího obyvatelstva. To bylo vzhledem k jeho názorům a projevům překvapení. Poté se podnikatel na určitou dobu odmlčel, jenže zřejmě ne dostatečně, jak naznačují události následující po šanghajském vystoupení.

Společnost Ant Group je nyní nucena reorganizovat své půjčky i další finanční produkty a vytvořit samostatnou holdingovou společnost, aby vyhověla kapitálovým požadavkům. Krize se však nevyhnula ani společnosti Alibaba. Na Štědrý den přistoupily regulační orgány dokonce k ještě tvrdším krokům a zahájily vyšetřování společnosti z důvodu podezření na monopolní praktiky, uvedl server Guardian.

„Myslím, že Peking se Alibaby do jisté míry bojí. Vláda v této společnosti vidí konkurenta,“ řekl FT nejmenovaný státní zaměstnanec. Alibaby se přitom navíc přímo dotýkají i problémy Ant Group, neboť téměř většina transakcí uskutečňovaná na webech Alibaby je zprostředkována právě skrze tuto platební platformu.

Ma v posledních týdnech zchudnul o zhruba 11 miliard dolarů, „Podřídíme se tomu, co po nás úřady chtějí,“ zní jediné oficiální stanovisko, které společnosti založené Jackem Maem před koncem roku 2020 vydaly, píše Víkend, příloha Hospodářských novin.

‚Necitujte zahraničí a držte se oficiálního stanoviska‘

Nyní dle FT propagandistické oddělení čínské vlády nařídilo médiím, aby se v případu antimonopolního vyšetřování Alibaby držela striktně oficiální linie výkladu a bez svolení nečinila žádné změny a nepouštěla se do širších analýz. „Pokud jsou prohlášení společnosti v rozporu s oficiálním stanoviskem, nepublikujte je ani je nesdílejte na internetu. Necitujte zahraniční média,“ stojí podle zdrojů FT v direktivě.

Agentura Bloomberg s odkazem na FT ve své zprávě uvádí, že jednomu nejmenovanému čínskému médiu, které je podporované Alibabou a které vydalo redakční stanovisko obsahující varování před nadměrným trestáním čínských technologických gigantů, byla na měsíce pozastavena činnost.

„Investice společností Jacka Ma jsou přímo spojeny s některými z nejmocnějších čínských rodin. Konflikt s čínským státem znamená, že v pozadí stojí pravděpodobně vysoká politika. Nejde pouze o jeden projev, který se dotkl (čínského prezidenta) Si Ťin-pchinga anebo nějakého jiného aparátčíka,“ řekl k tomu Siao Čchiang, který působí na Kalifornské univerzitě v Berkeley.

„Myslím, že komunistická strana tím vším vysílá jasné sdělení,“ řekl profesor Rana Mitter, který na Oxfordské univerzitě přednáší historii a politiku moderní Číny. „Žádný jedinec a žádná firma zkrátka není větší než Komunistická strana Číny,“ upřesňuje.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...