5. března 2019 10:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letadlové lodě i neviditelné stíhačky. Čína opět zvýší armádní rozpočet

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

PEKING Čína letos zvýší svůj obranný rozpočet o 7,5 procenta oproti hodnotě z loňského roku. Podle agentury Reuters to plyne z finančních plánů zveřejněných v úterý na úvod každoročního zasedání parlamentu. Loni rozpočet na armádu vzrostl o 8,1 procenta.

Letošní suma vojenských výdajů dosáhne podle zveřejněné zprávy výše téměř 1,2 bilionu jüanů (skoro čtyři biliony korun). Peking uvedl, že dalším navýšením rozpočtu chce posílit národní bezpečnost a modernizovat armádu. 

Současný čínský prezident Si Ťin-pching označil modernizaci vojska za jeden z klíčových bodů vlády. Peking investuje mimo jiné do stavby letadlových lodí, raketových systémů či do stíhaček s technologií stealth, díky které jsou takové letouny obtížně zjistitelné radarem.

„Uvedeme do praxe vojenskou strategii nové éry, posílíme vojenská cvičení v bojových podmínkách a budeme pevně chránit suverenitu, bezpečnost a rozvojové zájmy Číny,“ prohlásil při zahájení výroční plenární schůze čínského parlamentu premiér Li Kche-čchiang.

Výdaje Číny na obranu a její ambiciózní program modernizace armády ostře sledují nejen její sousedé, ale i Washington, protože naznačují širší strategické cíle Pekingu. Obavy vždy vyjadřuje Tchaj-wan, který Peking považuje za svou odtrženou provincii a kterému hrozí v případě vyhlášení samostatnosti vojenským útokem, i další asijské země, s nimiž Čína vede teritoriální spory v oblasti Jihočínského a Východočínského moře.

Růst vojenských výdajů v posledních letech předhání růst čínské ekonomiky, která zpomaluje. Premiér Li Kche-čchiang v parlamentu oznámil, že letošní cíl růstu hrubého domácího produktu (HDP) byl stanoven na šest až 6,5 procenta.

Loňské zvýšení rozpočtu na obranu bylo nejvyšší za poslední tři roky. Podle diplomatů jsou však skutečné částky vynakládané na obranu v Číně mnohem vyšší, přičemž jejich část je ukryta v civilních výdajích.

Čínská letadlová loď Liaoning s doprovodnými plavidly.

Čínská letadlová loď Liaoning s doprovodnými plavidly.

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga zopakoval kritiku západních a dalších zemí, že Čína zveřejňuje pouze souhrnnou částku, která má být vynaložena na obranu, a neuvádí konkrétní položky. „Čína již nějakou dobu zásadně zvyšuje obranný rozpočet. Japonsko by rádo vidělo větší transparentnost čínské obranné politiky,“ uvedl vládní mluvčí Suga.

Čínský obranný rozpočet je druhý největší na světě po Spojených státech. Mezinárodní ústav pro strategická studia (IISS) uvedl, že USA loni vynaložily na obranu 643,3 miliardy dolarů, Čína 168,2 miliardy dolarů, Saúdská Arábie 82,9 miliardy dolarů, Rusko 63,1 miliardy dolarů a Indie 57,9 miliardy dolarů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!