Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Peking hrozí aktivistům. Před výročím masakru zadržel disidenta

Známý čínský právník Pchu Č-čchiang. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Známý čínský právník Pchu Č-čchiang. | foto: TwitterReprofoto

PEKING Čínské úřady v úterý zadržely předního právníka obhajujícího lidská práva. O víkendu se totiž zúčastnil semináře na téma krvavého potlačení prodemokratických demonstrací na pekingském náměstí Nebeského klidu ze 4. června 1989. Podle některých zahraničních tiskových agentur jde o zjevnou snahu Pekingu zastrašit aktivisty před blížícím se 25. výročím masakru.

Právník Pchu Č'-čchiang, který prosazuje svobodu projevu a obhajoval řadu známých disidentů, včetně výtvarníka Aj Wej-weje, v sobotu navštívil schůzku více než desítky intelektuálů. Ti vyzývají k vyšetření brutálního zákroku čínských bezpečnostních sil proti neozbrojeným studentům a dalším odpůrcům vlády na náměstí Tchien-an-men. Čínské úřady nikdy nezveřejnily oficiální počet obětí, podle organizací pro lidská práva a svědků ale tehdy v centru Pekingu zahynulo několik stovek, možná až několik tisíc demonstrantů.

Pchu byl zadržen v úterý v časných ranních hodinách a úřady jej obvinily z údajného rušení pořádku. Zadržení podle agentury Reuters svědčí o tom, jak jsou čínští vůdci citliví na jakoukoli formu kritiky před nadcházejícím výročím.

VÍCE ZDE:

Varování

"Pchu je velmi vlivný. Podobně jako při domácích vězeních, která mu byla nařízena v minulých letech, je cílem nejnovějšího zadržení za prvé znemožnit mu činnost během tohoto období, ale především je to vzkaz ostatním, který je má odradit od vzpomínkových akcí na masakr," uvedla analytička Maya Wangová, která pracuje pro mezinárodní organizaci Human Rights Watch.

Bojovnice za lidská práva Chua Ce sdělila, že nejméně pět disidentů a profesorů zmizelo od sobotní návštěvy schůzky, která se konala na připomínku zásahu z roku 1989, jakož i s cílem "studovat jeho důsledky a vyzvat k vyšetření pravdy o 4. červnu".

Právník Pchu, který se jako student zapojil do sedmitýdenního prodemokratického hnutí v roce 1989, jež bylo nakonec rozdrceno armádou s tanky, slíbil, že se bude vracet na náměstí Tchien-an-men každý rok. "Tlak vlády, aby byl čtvrtý červen zapomenut, způsobil, že tento den se pomalu vytrácí z paměti veřejnosti. Zdá se, že tchienanmenské matky jsou každým rokem osamělejší a lidé se tématu masakru v každodenních rozhovorech stále více vyhýbají," řekl.

"Naše tchienanmenská generace nyní dosáhla středního věku a my jsme v postavení, kdy můžeme měnit běh věcí. Že bychom nechtěli?" dodal.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Snaha o vyproštění lodi blokující Suez. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Snaha o vyproštění lodi blokující Suez. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Snaha o vyproštění lodi blokující Suez. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

DAILY CONNECT s.r.o.
Firemný konzultant

DAILY CONNECT s.r.o.
Praha
nabízený plat: 20 000 - 100 000 Kč