Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Provokace,‘ Čína protestovala proti americké lodi u sporného ostrova

Svět

  7:52
PEKING - Čína protestovala proti proplutí americké vojenské lodi USS Stethem kolem jednoho ze sporných ostrovů, na který si činí nárok. Incident u jednoho z Paracelových ostrovů v Jihočínském moři označilo v neděli čínské ministerstvo zahraničí za „vážnou politickou a vojenskou provokaci“.

Čína protestovala proti proplutí americké vojenské lodi USS Stethem kolem jednoho ze sporných ostrovů, na který si činí nárok. foto: Reuters

V reakci na přítomnost amerického plavidla Čína vyslala své vojenské lodě, aby ho vytlačily, prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang, jehož citovala agentura Nová Čína.

Na ostrov si podle agentury Reuters činí nároky kromě Číny také Tchaj-wan a Vietnam. Americký torpédoborec vyzbrojený řízenými raketami se k ostrovu Triton Island přiblížil na vzdálenost kratší než 12 námořních mil, což je mezinárodně uznávaná hranice teritoriálních vod.

Blíží se chvíle, kdy Trump pošle Číňany k čertu, říká expert USA na východ Asie

Podobný incident se stal už v květnu, když americká válečná loď proplula kolem jednoho z umělých ostrovů, který Čína vybudovala v Jihočínském moři.

V Jihočínském moři se podle všeho nacházejí ložiska ropy a zemního plynu, vedou tudy také důležité námořní trasy a jsou zde bohatá loviště ryb. Na části moře si dělají kromě Číny nárok také Vietnam, Tchaj-wan, Filipíny, Malajsie a Brunej.

Čínské nároky jsou ovšem zdaleka největší; za své považuje Peking území ve tvaru obřího U, které pokrývá 1,7 milionu kilometrů čtverečních a které zahrnuje i Spratlyho a Paracelovy ostrovy.

Autor:

Mohlo by vás zajímat