Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čína si zvedá sebevědomí. Má první letadlovou loď

Letadlová loď je přestavována v čínském přístavu Ta-lien, odkud také vyplula na svoji první zkušební plavbu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlová loď je přestavována v čínském přístavu Ta-lien, odkud také vyplula na svoji první zkušební plavbu. |

PEKING Peking vydává na zbrojení nejméně dvě procenta svého hrubého domácího produktu, což je více než většina států NATO. Jeho včera spuštěná první letadlová loď děsí sousední státy, s nimiž má územní spory.

Mělo to být plovoucí kasino v Macau. Až včera Čína oficiálně přiznala, že před třinácti lety koupenou rozestavěnou ukrajinskou letadlovou loď třídy Varjag nepřestavěla na zábavní podnik, ale na plně funkční bojové vojenské plavidlo, které se včera vydalo na svoji první zkušební plavbu.

Letadlová loď pod novým čínským jménem Ši Lang by měla být podle tiskové agentury Nová Čína "v nepříliš dlouhém čase" uvedena do činné služby. Čína se tak zařadí k několika málo zemím světa, které tímto strategickým bojovým prostředkem budou disponovat.

Pro zvětšení obrázku klikněte na infografiku

Letadlová loď je přestavována v čínském přístavu Ta-lien, odkud také vyplula na svoji první zkušební plavbu.

Západní analytici se snaží uklidňovat, že v porovnání s letadlovými loděmi USA se jedná o třicet let zastaralou vojenskou výzbroj. Navíc Číně potrvá ještě řadu let, než bude mít dostatek kvalitně vycvičených pilotů a spolehlivě fungující posádku tohoto plavidla. Rozhodně to nebude dříve než v roce 2015. "Ši Lang se může ukázat jako námořní obdoba Potěmkinovy vesnice – zářící barvy na povrchu, pod nimiž se skrývá mizerný vnitřek," uvedl například na svém blogu americký bezpečnostní analytik David Axea.
Ši Lang je však jen součástí mohutné námořní flotily, kterou Čína buduje a jež by měla mít další tři v tajnosti budované letadlové lodě, množství ponorek a desítky velkých bojových lodí.

Mohutně rostoucí loďstvo je jen malou částí rychle se modernizující čínské armády. Tempo růstu zbrojních výdajů je každoročně přes deset procent a letos dosáhne celkové sumy téměř sto miliard dolarů. Podle západních zpravodajských služeb však Čína značnou část svých výdajů na zbrojení tají, takže podle některých odhadů mohou být až dvojnásobkem oficiálně zveřejňované částky.

Vzkaz sousedům Číny
V poslední době pak Čína předvedla několik nových zbrojních trumfů – svoji vlastní verzi neviditelného letounu, balistickou raketu schopnou ničit americké lodě i základny stovky kilometrů od pobřeží či úspěšné zničení družice na oběžné dráze Země.

Americká dominance ve vojenské oblasti sice není tímto vývojem ohrožena, (Washington vydává na obranu přes 600 miliard dolarů), nervóznější jsou ale státy východoasijského regionu. Vietnam či Filipíny, jež mají s Čínou územní spory kolem ostrovů v Jihočínském moři, dostávají v podobě budování čínské flotily varování, že Peking může být už brzy schopen "vyřešit problém" pomocí své mohutnějící armády. V jihovýchodní Asii se tak roztáčí kolo závodů ve zbrojení, v nichž však ze zemí regionu hraje Čína a její prudce rostoucí výdaje jednoznačně prim.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...