Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Svět

Blinken krotí vášně s Čínou. Připravuje půdu pro další americké politiky, kteří se do Pekingu chystají

Americký ministr zahraničí Antony Blinken zahájil návštěvu Číny jednáním se svým protějškem Čchin Kangem. (18. června 2023) foto: AP

Šéfdiplomat USA dorazil do Pekingu poprvé po šesti letech. Urovnání vztahů s Čínou se však v současnosti zdá být nad jeho síly.
  18:55

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli dorazil do Pekingu, kde jednal se svým protějškem Čchin Kangem. V pondělí by chtěl pokračovat setkáním s prezidentem Si Ťin-pchingem, které však čínská strana do uzávěrky tohoto článku nepotvrdila. Blinken je přitom prvním šéfem americké diplomacie, který do Pekingu přicestoval za posledních šest let – vztahy mezi oběma mocnostmi jsou napjaté.

Čínský ministr zahraničí Čchin přivítal Blinkena a jeho doprovod před vilou v areálu vládního komplexu Tiao-jü-tchaj místo uvnitř budovy, jak bývá zvykem. Krátce spolu pohovořili o Blinkenově dlouhé cestě z Washingtonu a podali si ruce před americkou a čínskou vlajkou. Následně zamířili do zasedací místnosti, ale reportérům, kteří byli na chvíli vpuštěni dovnitř, nepovolili klást otázky.

Později Blinken povečeřel s Čchinovým předchůdcem ve funkci Wang Iem. Ten zastává nejvyšší zahraničněpolitickou funkci uvnitř vládnoucí čínské komunistické strany.

Únorovou misi zhatil balon

Původně byla Blinkenova návštěva plánována již na únor – Bílý dům ji však na poslední chvíli zrušil poté, co byl nad svým územím nucen sestřelit špionážní balon čínské provenience. „Peking se neustále snaží Spojené státy oťukávat, provokovat a vyvádět z rovnováhy. Je to osvědčený způsob jejich diplomacie,“ uvedl tehdy pro Lidovky.cz americký bezpečnostní analytik Elbridge A. Colby.

Existuje větší hrozba než Rusko, máme jiné priority, říká autor obranné doktríny USA. Evropě vyslal vzkaz

Washington a Peking se neshodují v celé řadě věcí. USA obviňují Čínu z porušování lidských práv v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, v Tibetu a v Hongkongu, kritizují její vojenskou rozpínavost v oblasti Jihočínského moře. Ale i postoj Pekingu k ruské agresi vůči Ukrajině, kterou Čína odmítá odsoudit a dosud o ní mluví po kremelském vzoru jako o „speciální operaci“. Peking zase opakovaně varuje USA před vměšováním do vnitřních záležitostí Číny.

Před dvěma týdny se Peking například ostře ohradil proti aktivitám Spojených států v Pacifiku. Čínský ministr obrany Li Šang-fu na bezpečnostním fóru v Singapuru obvinil USA, že kolem někdejší Říše středu vytvářejí „aliance podobné NATO“.

„Snahy podporovat aliance podobné NATO v Asii a Tichomoří... by mohly zavléct region do víru sporů a konfliktů,“ prohlásil Li na bezpečnostním fóru Šangri-la. „Pokud mezi Čínou a Spojenými státy vypukne násilný konflikt, bude to znamenat neuvěřitelné utrpení,“ dodal.

Li měl pravděpodobně na mysli dva celky, které USA začalo formovat během posledních několika let. V roce 2021 uzavřely USA, Británie a Austrálie nový bezpečnostní pakt známý jako AUKUS. V alianci Quad (Čtyřka) zase Spojené státy od roku 2017 spolupracují s Austrálií, Japonskem a Indií.

Blinken jako předskokan

Oproti tvrzení Pekingu však ani jedno z těchto uskupení dosud nemá uzavřenou smlouvu o vojenské spolupráci. Zejména v druhém případě tomu brání dvoukolejnost Indie, jež sice na jedné straně má vlastní nevyřízené účty s Čínou v oblasti Himálaje, na druhé straně je tradičním odběratelem ruských zbraní – a v tomto směru má k Pekingu rozhodně blíž než k Washingtonu.

Zbraně šetřeme na obranu Tchaj-wanu proti Číně, vyzývají někteří američtí politici Bidena

Očekává se, že Blinkenova návštěva připraví půdu pro další bilaterální jednání v nadcházejících měsících, včetně možných návštěv americké ministryně financí Janet Yellenové a ministryně obchodu Giny Raimondové nebo setkání prezidentů obou zemí na mnohostranných summitech později v tomto roce. Šéf Bílého domu Joe Biden o víkendu vyjádřil naději, že se v příštích měsících setká se svým čínským protějškem mezi čtyřma očima.