18. září 2017 15:28 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čínská Komunistická liga mládeže má profil na Twitteru. Je však falešný

Čína si připomíná výročí smrti Mao Ce-tung. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čína si připomíná výročí smrti Mao Ce-tung. | foto: Reuters

PEKING Čínská Komunistická liga mládeže, hnutí vládní strany, si vysloužila kritiku internetových uživatelů za vytvoření vlastního profilu na sociální síti Twitter, kvůli tomu, že běžný uživatel se na takové stránky ani nedostane. Účet však byl falešný a liga mládeže již popřela, že by jej kdy vytvořila.

Běžným uživatelům v zemi v přístupu na zahraniční webové stránky brání systém čínské internetové cenzury označovaný v parafrázi na anglický název Velké čínské zdi jako „Great Firewall of China“.

Obejít vládní omezení a dostat se na necenzurovaný internet umožňuje Číňanům virtuální privátní síť (VPN). Peking ale postupně zpřísňuje regulace internetu. Desítky vývojářů byly tak nuceny aplikace VPN odstranit kvůli novému nařízení, které pro poskytování virtuální privátní sítě vyžaduje vládní licenci.

První tweet na svém profilu zveřejnila liga mládeže v pátek. Ke zvolání „Jsem zde!“ připojila i obrázek pochodujících králíků oděných do komunistických uniforem. Hnutí už od té doby přidalo desítku příspěvků s patriotickou tématikou.

Liga si však kvůli profilu na twitteru vysloužila tvrdou kritiku od čínských internetových uživatelů, kteří ji označili za pokryteckou.

Po pár hodinách se však ukázalo, že celý účet byl falešný. Jeho existenci totiž na oficiální čínské sociální síti Weibo Komunistická liga mládeže popřela. 

18.září 2017 v 06:27, příspěvek archivován: 18.září 2017 v 16:14

Denial by Chinese Communist Youth League on its very Weibo Account https://t.co/zQ6uZWlqKq

ČTK