24. dubna 2019 12:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čínské úřady oficiálně zatkly bývalého šéfa Interpolu. Viní ho z úplatkářství

Bývalý šéf Interpolu Meng Hongwei. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý šéf Interpolu Meng Hongwei. | foto: Reuters

Peking Čínské úřady ve středu oznámily, že oficiálně zatkly bývalého šéfa mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-weje pro podezření z úplatkářství. Informovala o tom agentura AP.

Mengovo zmizení, které nahlásila loni v září jeho manželka, vyvolalo velký rozruch. Čínské ministerstvo státní bezpečnosti po dlouhém mlčení na začátku října oznámilo, že Meng přijímal úplatky, a proto byl během své návštěvy Číny zadržen.

V březnu disciplinární komise čínské komunistické strany uvedla, že Meng byl ze strany vyloučen a jeho případ byl předán orgánům činným v trestním řízení. Podle disciplinární komise Meng „svévolně a okázale utrácel státní prostředky, aby umožnil své rodině luxusní životní styl“.

Meng je dalším vysokým čínským činitelem, kteří byli zadrženi v rámci protikorupční kampaně, kterou prezident Si Ťin-pching zahájil v roce 2012 a v níž slíbil tvrdě postupovat jak proti níže postaveným hříšníkům, tak proti zkorumpovaným politickým špičkám. Lidé obvinění z korupce jsou zpravidla shledáni vinnými a odsouzeni k dlouhým vězeňským trestům, někdy až na doživotí, píše agentura AP.

ČTK