Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Čína nesdílí naše hodnoty, prohlásil Stoltenberg po setkání s Bidenem. NATO podpořilo americkou politiku vůči Rusku

Antony Blinken a Jens Stoltenberg. foto: Reuters

Washington - Čínští političtí vůdci nesdílí naše hodnoty, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po pondělním setkání s prezidentem USA Joem Bidenem v Bílém domě. Biden se chystá na svou první zahraniční cestu, v rámci které zavítá rovněž do Bruselu na summit NATO. Vztahy s Čínou a Ruskem přitom budou jedním z témat jednání, řekl Stoltenberg novinářům.
  7:38

„Vidíme to ve způsobu, kterým potírají demokratické protesty v Hongkongu, jak jednají s menšinami (...), jak tlačí na svoje sousední Tchaj-wan,“ řekl Stoltenberg ke svojí poznámce o odlišných hodnotách. „Musíme se proto postavit za národní řád postavený na pravidlech,“ dodal.

Stoltenberg také prohlásil, že NATO souhlasí s přístupem současné americké administrativy vůči Rusku včetně toho, že se Biden příští týden i přes napjaté vztahy Washingtonu s Moskvou setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Ženevě.

Antony Blinken a Jens Stoltenberg.
Americký ministr zahraničí Antony Blinken (vlevo) a generální tajemník NATO...

NATO podle generálního tajemníka vyšle plánovaným summitem zprávu o transatlantické jednotě, přičemž Biden podle něj souhlasil s tím, že je nutné vzhledem k nynějším sporů s ostatními velmocemi alianci posílit.

Stoltenberg se v úterý setkal rovněž s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem. Na schůzce podle médií diskutovali mimo jiné o situaci v Afghánistánu, z nějž se v poslední době stahují vojska USA i jejich partnerů, včetně českých vojáků.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat