Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Členské státy Mezinárodního trestního soudu vyjádřili tribunálu podporu. USA mu hrozí sankcemi

Svět

  21:21aktualizováno  21:31
Haag - Více než polovina členských zemí Mezinárodního trestního soudu (ICC) včetně České republiky v úterý podpořila tento jediný stálý válečný tribunál. Agentura Reuters uvedla, že jde o reakci na hrozby ze strany administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, která nevylučuje sankce proti pracovníkům ICC zapojeným do vyšetřování možných válečných zločinů USA spáchaných v Afghánistánu.

ilustrační snímek foto: Donald Holbert/U.S. Navy/Handout via REUTERS

Společné prohlášení, které vypracovalo Švýcarsko společně s Kostarikou, podpořilo 67 ze 123 členů ICC. „Jako signatáři (zakládajícího) Římského statutu Mezinárodního trestního soudu potvrzujeme naši pevnou podporu tribunálu coby nezávislé a nestranné justiční instituci,“ citovala agentura Reuters z dokumentu.

Česká republika se k prohlášení na podporu Mezinárodního trestního tribunálu, jehož prvním místopředsedou je český soudce Robert Fremr, připojila. Na dotaz to uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Z dalších států se podle ní připojilo mimo jiné Německo, Británie, Francie, Rakousko, Nizozemsko, Belgie, Norsko, Španělsko, Itálie, Kanada, Austrálie či Brazílie.

Vyslání dodatečných vojáků do oblasti podle AP odráží obavy z možné íránské...
Příslušníci amerických speciálních jednotek při tréninku.

Americký prezident Trump nedávno podepsal dekret, který umožňuje uvalit ekonomické sankce a cestovní omezení pracovníkům ICC zapojeným do vyšetřování údajných válečných zločinů a zločinů proti lidskosti po americké invazi do Afghánistánu z konce roku 2001. Vyšetřování by se mohlo týkat členů radikálního hnutí Tálibán, vojáků afghánské i americké armády či příslušníků amerických tajných služeb.

Sociální sítě odstranily Trumpovo video s ‚rasistickým batoletem’. Jde o satiru, reaguje Bílý dům

Římský statut zřizující ICC Česká republika podepsala v roce 1999 a ratifikační proces dokončila v roce 2009. Administrativa prezidenta Billa Clintona statut podepsala v roce 2000, Clintonův nástupce George Bush mladší však v roce 2002 uvedl, že USA se k soudu nepřidají. Vláda jeho nástupce Baracka Obamy pak znovu obnovila pracovní vztahy s tribunálem a vystupovala u něj jako pozorovatel.

Jurisdikci ICC neuznává ani Rusko či Izrael, jež rovněž stáhly svůj dřívější podpis statutu. Čína či Indie zřizovací smlouvu nikdy nepodepsaly.

Autor: