Středa 18. září 2024, svátek má Kryštof
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Co s uprchlíky? Státy visegrádské čtyřky a Francie odmítají kvóty EU

Evropa

  18:38
BRATISLAVA - Premiéři zemí visegrádské čtyřky (V4) nebo jejich zástupci v pátek spolu s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem při jednání v Bratislavě odmítli přerozdělování uprchlíků v rámci Evropské unie na základě kvót.

Uprchlíci foto: Reuters

Děsivé příběhy o vraždách z hladu. Uprchlíci se zabíjejí kvůli jídlu

Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko jsou podle slovenského premiéra Roberta Fica ale připraveny pomoci řešit migrační krizi na základě dobrovolnosti.

„Jsme připraveni hovořit o tom, jak pomoci lidem, kteří tuto pomoc potřebují. Dobrovolný přístup může být efektivnější a užitečnější než stanovení kvót,“ řekl novinářům Fico, podle kterého je zapotřebí zabývat se problémem migrace v regionech, odkud uprchlíci do EU přicházejí. Dodal, že návrh kvót je rozporu s dřívějšími závěry unijního summitu, kde se členské státy dohodly na principu dobrovolnosti.

Český premiér Bohuslav Sobotka už před páteční schůzkou novinářům řekl, že řešením stávajícího náporu migrantů v Evropské unii je dohoda s africkými státy o návratu uprchlíků, pokud nezískají azyl. Za vhodný model v této souvislosti zmínil dřívější dohodu mezi Španělskem a Marokem o návratu migrantů, kteří do Španělska směřovali pouze z ekonomických důvodů, zpět do této severoafrické země.

Francie je proti kvótám EU. Uprchlíci se mají rozdělit spravedlivěji

„Součástí našeho společného stanoviska bude odmítnutí systému kvót, podpora opatření ke stabilizaci zemí, ze kterých pocházejí migranti včetně podpory například zřízení táborů na území těchto zemí,“ řekl Sobotka novinářům po schůzce s kolegy ze zemí V4. Uvedl také, že ČR nabídla možnost pobytu pro zhruba 70 lidí, kteří se nacházejí v uprchlických táborech v Sýrii.

Navzdory kritice kvót na přerozdělování uprchlíků ze strany některých členských států EU Sobotka soudí, že toto téma na evropské úrovni ukončeno ještě není. „Čeká nás velmi těžká debata. Je možné, že nás čeká i hlasování na Evropské radě,“ uvedl.

MACHÁČEK: Uprchlíci a solidarita v Evropě

Podle Sobotky by Řecko i Itálie, které čelí náporu uprchlíků, měly vážněji vnímat povinnosti v rámci schengenského systému volného pohybu osob, zejména co se týče registrace migrantů. „Máme obavu, že registrace není důsledná a pak to bude komplikovat situaci v dalších členských zemích,“ řekl.

Proti povinným kvótám ohledně uprchlíků se postavil také Hollande. „Správný postup je, abychom měli globální politiku a solidaritu zemí na základě dobrovolnosti. Evropa musí v první řadě řešit důvody, které vedly k migraci. Ekonomická migrace by neměla být zahrnuta do mechanismu žádostí o azyl,“ řekl francouzský prezident.

V děsivých podmínkách riskují životy. Nemáme jinou možnost, tvrdí uprchlíci

Maďarský premiér Viktor Orbán uvedl, že EU se potýká s náporem zejména těch migrantů, kteří doufají ve zlepšení své životní úrovně. „Musíme rozlišovat mezi azylanty a hospodářskými migranty. Evropa stojí před problémem ekonomických migrantů. Povinné kvóty nejsou v souladu s evropskými hodnotami,“ řekl Orbán, jehož země čelí náporu několika desítek tisíc migrantů. Premiér dodal, že nelegálním překročením státních hranic dochází k páchaní trestného činu a že „Maďarsko nepřipustí, aby někdo páchal trestný čin“. Budapešť se podle něj na své evropské partnery se žádostí o pomoc se zvládnutím náporu migrantů neobrátila.

Zaplaví syrští uprchlíci Evropu? Na Západ nemíří, namítá Člověk v tísni

Státníci na schůzce hovořili také o přípravě konference o ochraně klimatu, která se bude konat v Paříži. „Česká republika se aktivně podílí na mezinárodním vyjednávání nové smlouvy o ochraně klimatu a jednoznačně podporuje její přijetí,“ řekl Sobotka.

Zástupci zemí V4 a Francie, z nichž členy eurozóny nejsou ČR, Maďarsko ani Polsko, se během jednání nevyhnuli také dluhové krizi v Řecku, které se s věřiteli dosud nedohodlo na pokračování záchranného programu. „Čas, který zůstává, musí být využit k tomu, aby rozhovory vyústily v konkrétní řešení. Je třeba, aby Řecko mělo možnost setrvat v eurozóně, i Řecko ale musí učinit rozhodnutí, která jsou očekávána, uvedl Hollande.

‚Uprchlíci přicházejí s holýma rukama. Z Donbasu je přestupní stanice‘

Země V4 podle Fica projevily zájem o to, aby tranzit ruského plynu do západní Evropy byl zachován. Rusko plánuje v budoucnu zastavit přepravu suroviny přes Ukrajinu, s níž se Moskva dostala v minulosti do sporu o platby za plyn.

Schůzka představitelů zemí visegrádské skupiny a francouzského prezidenta se uskutečnila na závěr ročního předsednictví Slovenska ve V4, které od července převezme Česká republika.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!