28. dubna 2017 19:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

ČSSD předvádí, jak se nemá bojovat s oligarchy, píše slovenský list

Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že ministr financí Andrej Babiš dluží veřejnosti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka řekl, že ministr financí Andrej Babiš dluží veřejnosti... | foto: ČTK

Výhrady českých sociálních demokratů vůči podnikání koaličního partnera a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jsou zcela oprávněné, poctivost jejich snažení o očistu veřejného života ovšem od základu zpochybňují blížící se volby a tříletá koaliční spolupráce ČSSD premiéra Bohuslava Sobotky s ANO, napsal v pátek na svém webu slovenský list Denník N v reakci na spor ohledně majetku Babiše.

„Sobotka a jeho straničtí soudruzi předvádějí ten nejhorší způsob, jak proti oligarchům a populismu bojovat - dokud jim to vyhovuje a drží je to u moci, Babiše kryjí a napomáhají mu rozšiřovat svůj majetek a vliv v Česku. Otočí se proti němu, až když jim začne přerůstat přes hlavu a ohrožuje i jejich moc,“ uvedl list.

Babišovi podle listu stačí na tutu zjevnou motivaci svých koaličních partnerů poukazovat, aby ze sebe mohl dělat mučedníka a získal další sympatizanty. A zároveň odváděl pozornost od toho, že i když je motiv některých kritiků sporný, podstata kritiky je správná, že jeho kariéra je skutečně založena na podvodech a lžích, míní list.

Deník připomněl, že koaliční spolupráci s Babišem si i ČSSD donedávna pochvalovala a tvrdila, že Česko ještě nikdy nemělo tak stabilní a výkonnou vládu. „Babiš byl přitom stejný, jakým je dnes, nejen během koaličních let, ale i tehdy, když se Sobotka a spol. rozhodli s ním jít do vlády. Většina dnešních podezření ohledně jeho minulosti, způsobu podnikání i kolem toho, jak přišel ke svému majetku, jsou známé velmi dlouho,“ napsal list.

Deník také poukázal na vývoj preferencí, podle kterých by ANO ve volbách porazilo ČSSD s velkým náskokem. Taková potupná porážka by podle listu mohla pro Sobotku znamenat i konec jeho dlouho precizně a vypočítavě budované politické kariéry.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz