Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Slováci: Zeman má všechny možné lidské slabosti. A rád se tím chlubí

Svět

  15:01
BRATISLAVA - Pokud budou v české politice alespoň chvíli platit nějaké dohody, země by se už v říjnu mohla dočkat předčasných voleb. Jejich vítězem bude ČSSD, šéf strany Bohuslav Sobotka možná ale nedostane od hlavy státu pověření k sestavení kabinetu, napsal slovenský list Pravda.

MIloš Zeman foto: MAFRA - Dan Materna

Podle deníku Hospodárske noviny za průvanem na české politické scéně, který odstartovalo hlasování o důvěře úřednickému kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka, stojí prezident Miloš Zeman.

"Ať se už předčasné volby uskuteční kdykoliv, je zřejmé, že je vyhraje ČSSD. Otázkou je ovšem jednota strany. Vede ji sice Sobotka, ale na krk mu dýchá první místopředseda strany Michal Hašek, jenž má blízko k Pražskému hradu," poznamenala Pravda. Deník připomněl, že Sobotka v poslední chvíli změnil postoj k Rusnokově vládě. Původně sice tvrdil, že ČSSD by neměla při hlasování nový kabinet podržet, nakonec to ovšem udělala, poznamenal list.

ČTĚTE TAKÉ:

Úřednický kabinet podle očekávání sice nezískal důvěru poslanců, hlasování ale ukázalo, že bývalá koalice většinu ve Sněmovně nemá. ČSSD, TOP 09, KSČM a Věci veřejné pak požádaly o svolání schůze Sněmovny, která by měla hlasovat o svém rozpuštění. Schválení tohoto návrhu by v Česku otevřelo cestu k vypsání předčasných voleb.

Hospodárske noviny soudí, že českou politickou scénu během několika dnů ochromil prezident Zeman. "Po hlasování ve sněmovně o důvěře vládě Jiřího Rusnoka se bude příští týden rozhodovat o rozpuštění parlamentu. V pozadí ovšem stojí právě postava prezidenta. Ten se pokusil rozdělit ČSSD, koaliční ´stojednička´ je minulostí a strany ODS a LIDEM jsou kvůli němu v krizi," napsal list. Hlava státu se podle komentátora navzdory tvrzení o nadstranickosti chová především jako předseda strany, která se za každou cenu potřebuje dostat do parlamentu.

Zeman je podle listu prezidentem, který má všechny možné lidské slabosti a rád se tím chlubí. "Potácení nad korunovačními klenoty či nevybíravé předvolební metody ho nezdobí a zaslouží si kritiku, ale zůstávají legitimními chybami. Ignorování sněmovny ve jménu nedokonalosti ústavy je ovšem za hranicí toho, čeho se může slušný člověk v parlamentní demokracii dopustit," tvrdil deník. List už dříve kritizoval Zemana za prohlášení, že Rusnokovu vládu ponechá v úřadu bez ohledu na výsledek hlasování Sněmovny o důvěře úřednickému kabinetu.

Autoři: ,

Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!
Nejlepší kosmetika na citlivou dětskou pokožku: Tohle musíte mít!

Značka Bübchen existuje už přes 60 let a v německy mluvících zemích je jedničkou mezi výrobci dětské kosmetiky. Stala se favoritem i pro naše...