Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtvrt hodiny za 150 dolarů. Libanonská armáda nabízí vyhlídkové lety vrtulníkem, řeší tak nedostatek peněz

Svět

  7:18
Bejrút - Ve snaze získat peníze na financování svého provozu začala libanonská armáda nabízet vyhlídkové lety svými vrtulníky. Libanon se ocitl v hluboké hospodářské krizi, která se nevyhnula ani armádě.

Vrtulník Robinson R44 foto: FOTO: Wikipedia

Mám informace, že v Libanonu existují síly usilující o občanskou válku, prohlásil šéf Hizballáhu

„Vedeme ekonomickou válku, což si vyžaduje nezvyklé prostředky... napadlo nás, že bychom mohli začít poskytovat vyhlídkové lety vrtulníkem,“ citovala agentura Reuters armádního mluvčího Hasana Barakáta. Podle něj takto získané peníze pomohou zajistit základní údržbu letadel. Čtvrthodinový let vojenským vrtulníkem Robinson R44 stojí 150 dolarů (3200 korun).

Světová banka situaci v Libanonu označuje za nejhlubší ekonomickou krizi v moderních dějinách. Libanonská měna se za necelé dva roky vůči dolaru propadla o 90 procent a více než polovina ze zhruba sedmi milionů Libanonců se potýká s chudobou.

Izrael odpověděl v noci střelbou na rakety z Libanonu a dron od jordánské hranice

Generál Josef Aún v červnu upozornil, že se mohou zhroutit státní instituce včetně armády. Mzdy vojáků se nyní propadly na zhruba 90 dolarů.

Libanonská armáda má podporu Spojených států a od konce občanské války v roce 1990 je zárukou stability v zemi. Už delší dobu ale upozorňuje, že nemá na původní výplaty vojáků ani na běžný provoz jako kvalitní jídlo. Katar tento týden oznámil, že vojsku bude měsíčně poskytovat 70 tun potravin.

Z věznice v Libanonu uprchlo 69 vězňů, pět se jich záhy zabilo v autě při nárazu do stromu

Jedním z těch, kdo nabídku vyhlídkového letu využili, je třiačtyřicetiletý Adib Dakkash, který přijel ze Švýcarska. „Pro děti je to dobrá příležitost vidět Libanon a jeho krásné pobřeží z výšky. Raději utratím 150 dolarů, abych umožnil provoz vojenských vrtulníků a dalšího leteckého parku, místo abych je utratil v restauraci za jídlo nebo za bezcenné věci,“ řekl Dakkash.

Autor: