Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Izrael odpověděl v noci střelbou na rakety z Libanonu a dron od jordánské hranice

Izrael odpověděl v noci střelbou. foto: ČTK

Aktualizováno
Jeruzalém/Bejrút - Intenzivní bombardování Pásma Gazy izraelskou armádou pokračovalo i v úterý, centrem náletů se hned po půlnoci stalo město Gaza. Mezi zasaženými budovami byly kanceláře katarského Červeného půlměsíce v Gaze a také jediná klinika pro trasování nákazy covidem-19, napsala v úterý agentura AFP. Úřady v Gaze odpoledne ohlásily, že od 10. května, kdy boje začaly, přišlo o život 213 Palestinců.
  9:57aktualizováno  14:23

Bomby zasáhly také infrastrukturu, v Gaze v noci panovala prakticky úplná tma. Vedle bezpečnostních rizik vzniká podle AFP i krize humanitární, o své domovy přišlo při bombardování přes 2500 Palestinců a na 40 000 jich muselo svá bydliště opustit, Palestinci se hromadí v přeplněných krytech, píše DPA.

V zákulisí izraelsko-palestinské války se jedná o příměří. Američané mají ale i své vlastní zájmy

Palestinský Hamás na šest hodin pozastavil raketovou palbu na Izrael a obnovil ji až ráno, kdy zněly poplašné sirény v jihoizraelském městě Netivot. Armádní mluvčí Hidai Cilberman řekl, že armáda nezná důvod nočního přerušení raketové palby a že její kampaň proti Hamásu a Islámskému džihádu pokračuje. Podle mluvčího jsou cílem především tunely radikálů. Brzo ráno izraelská letadla zasáhla i útočné čluny Hamásu, které měly být použity proti izraelskému námořnictvu.

Při jednom z úterních náletů byla zasažena šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. V hromadě trosek bylo vidět počítače, stoly a židle.

Biden po hovoru s Netanjahuem podpořil klid zbraní v Izraeli a snahu ochránit civilisty

Egypt se rozhodl poslat do Gazy humanitární pomoc. Jeho ministryně zdravotnictví Halá Zájdová řekla, že do Gazy míří 65 tun chirurgických potřeb, lahve s kyslíkem, injekční stříkačky, antibiotika a masti na spáleniny v hodnotě 14 milionů egyptských liber (18,5 milionu korun). Při pondělním bombardování byla v Gaze zničena jediná klinika na trasování covidu-19. Rafáh je jediný hraniční přechod, který nekontroluje Izrael a který spojuje Pásmo Gazy s Egyptem.

Při konfliktu zemřelo 61 dětí

Armáda tvrdí, že míří především na teroristy a že jich už 150 zabila. Na palestinské straně ale umírají také civilisté, tamní úřady hlásí od 10. května 213 mrtvých, mezi nimi 61 dětí, a přes 1400 raněných. Izrael má deset mrtvých a 294 raněných.

V úterý se má v Izraeli rozhodnout o znovuotevření hraničního přechodu do Pásma Gazy Kerem Šalom. Slouží k přepravě zboží a v pásmu dochází kromě jiného palivo pro elektrárnu. Přechod byl uzavřen od 10. května, kdy boje začaly. OSN už Izraeli za otevření přechodu poděkovala a počítá s otevřením dalšího v Erezu. Izrael ale zatím otevření Kerem Šalomu nepotvrdil.

Na Izrael v úterý mířilo šest střel z Libanonu, ale nepřelétly hranici. Od jordánské hranice pak na sever Izraele letělo bezpilotní letadlo, které armáda sestřelila, Zda bylo posláno z Jordánska, není jasné.

Izraelská armáda uvedla, že Hamás na Izrael odpálil od začátku konfliktu 3350 raket, jen za pondělí jich bylo 200. Do Izraele jich však dopadne jen minimum, většinu jich ještě ve vzduchu zničí obranný systém Iron Dome (Železná kupole).

Čína zařizuje mír, Izraeli a Palestině se nabídla jako mediátor rozhovorů. Chce jen zvýšit vliv, reagují analytici

Za klid zbraní se poprvé přimluvil také americký prezident Joe Biden. Spojené státy přitom dosud blokovaly vydání rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by boje razantně odsoudila. Rada se k dalšímu jednání sejde opět v úterý. O možném příměří budou videokonferencí jednat prezidenti Francie a Egypta Emmanuel Macron a Abdal Fattáh Sísí a jordánský král Abdalláh II.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat