Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Biden po hovoru s Netanjahuem podpořil klid zbraní v Izraeli a snahu ochránit civilisty

Americký prezident Joe Biden. foto: ČTK

Washington - Americký prezident Joe Biden po hovoru s izraleským premiérem Benjaminem Netanjahuem uvedl, že „podporuje klid zbraní“ v izraelsko-palestinském konfliktu. Zároveň prezident Biden zopakoval, že podporuje právo Izraele na sebeobranu a povzbudil Izrael ve snaze „zajistit ochranu nevinných civilistů“. Bidenova mluvčí Jen Psakiová novinářům řekla, že Bílý dům jde cestou „tiché, intenzivní diplomacie“.
  7:08

Americký ministr zahraničí Antony Blinken za pokračujících bojů mezi Izraelem a Palestinci absolvoval jednání s protějšky na Blízkém východě i se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem. S izraelským ministrem zahraničí Gabim Aškenazim probíral snahy Washingtonu ukončit násilnosti, uvedl mluvčí americké diplomacie. Nejvýše postavený americký generál pak varoval před „širší destabilizací“ v případě pokračování aktuálních bojů.

Ministr Blinken v úterý kromě jednání s Aškenazim a Borrellem absolvoval rozhovory s ministry zahraničí Tuniska, Jordánska a Spojených arabských emirátů. Ve vyjádřeních na twitteru označil za téma všech rozhovorů snahu ukončit boje z posledních dní, které připravily o život nejméně desítky lidí.

„Musíme najít cestu, jak zastavit konflikt, který si vyžádal životy izraelských a palestinských civilistů,“ uvedl v příspěvku oznamujícím jednání s izraelským protějškem.

Podle šéfa amerického sboru náčelníků štábů Marka Milleyho „riskujete širší destabilizaci a riskujete celou řadu negativních důsledků, budou-li boje pokračovat“. „Takže co se mě týče, myslím si, že pro všechny zainteresované strany je chytrým postupem deeskalace,“ citovala generála agentura Reuters.

Čína zařizuje mír, Izraeli a Palestině se nabídla jako mediátor rozhovorů. Chce jen zvýšit vliv, reagují analytici

K bojům mezi izraelskou armádou a palestinským radikálním hnutím Hamás se vyjadřují i mnozí američtí zákonodárci. Tři desítky senátorů v prohlášeních vyzvaly k dojednání klidu zbraní. To samé před novináři učinil lídr Demokratické strany v Senátu Chuck Schumer. Mluvčí Bílého domu Psakiová nicméně na tiskové konferenci nechtěla v této věci zaujmout jasné stanovisko.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

WOLIP s.r.o.
Mechanik měření a regulace

WOLIP s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Mohlo by vás zajímat