Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Izraelská armáda podnikla dosud nejtvrdší nálety na Gazu, zaútočila i na dům šéfa Hamásu. Nejméně 42 mrtvých

Svět

  7:41aktualizováno  17:21
Jeruzalém - Při útoku izraelského letectva proti cílům radikálního palestinského hnutí Hamás ve městě Gaza v neděli zemřelo nejméně 42 lidí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy. Dříve izraelská armáda informovala, že podnikla nálet na dům, v němž žije vůdce Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár.

Budova podle ní sloužila jako součást vojenské infrastruktury teroristické organizace. Ozbrojenci z Hamásu už téměř týden odpalují rakety na izraelské území a izraelské letectvo proti nim podniká odvetné údery.

Při pozdějším útoku, který byl nejkrvavější od začátku nynější izraelské operace, zemřelo podle palestinských úřadů nejméně 42 lidí, z toho 16 žen a deset dětí. Asi 50 lidí utrpělo zranění. Mluvčí izraelské armády bilanci mrtvých podle agentury Reuters nepotvrdil.Sinvár žije ve městě Chán Júnis v jižní části palestinského teritoria. Pravděpodobně se skrývá, stejně jako ostatní členové vedení Hamásu. 

VIDEO: Izrael rozbombardoval budovu, v níž sídlila mezinárodní média. Civilisté prý unikli jen těsně

Izraelské letectvo zaútočilo i na dům Sinvárova bratra Muhammada, který rovněž patří ke špičkám organizace, kterou Izrael, Spojené státy i Evropská unie považují za teroristickou. Další izraelské nálety mířily proti kancelářím Hamásu, skladům zbraní, rampám pro odpalování raket nebo několika desítkám bodů v síti podzemních tunelů.

Kouř stoupající ze zasažené budovy ve městě Gaza.
Trosky palestinského rodinného domu.

Hamás a další teroristická skupina Islámský džihád připouštějí, že od pondělka, kdy boje naplno propukly, ztratily dvacet bojovníků. Podle Izraele je však toto číslo mnohem vyšší.

‚Odpor je nejkratší cestou do Jeruzaléma’. Lídr Hamásu pohrozil dalšími útoky proti Izraeli

Jednání o klidu zbraní?

Agentura AP napsala, že Izrael zřejmě stupňuje útoky proti Hamásu, aby mu způsobil co největší škody. Mezinárodní vyjednávači se mezitím snaží dohodnout klid zbraní, útoky na šéfy Hamásu toto úsilí ale mohou mařit. V regionu je od pátku vyslanec Spojených států Hady Amr, v neděli se sešel s izraelským ministrem obrany Bennym Gancem. Ten Amrovi řekl, že Izrael „dělá vše pro to, aby zasahoval jen vojenské cíle a neubližoval civilistům, kdežto izraelští civilisté jsou terči nevybíravého útoku“.

Kvůli krizi se v neděli sešla Rada bezpečnosti OSN. V úterý budou mimořádně jednat ministři zahraničí zemí EU. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli uvedl, že izraelská vojenská operace proti Hamásu pokračuje v plné síle a nějaký čas potrvá, píše agentura AP.

V Izraeli v noci na neděli dopadaly rakety vystřelené Hamásem v širší oblasti Tel Avivu i jinde. Za necelý týden Hamás a další militantní skupiny na izraelské území vystřelily 2900 raket, u 450 z nich se odpálení nezdařilo nebo rakety dopadly ještě v Pásmu Gazy. Izraelský systém protivzdušné obrany zachytil 1150 raket, uvedla izraelská armáda.

Izrael v Gaze necílí na civilisty, ujistil Netanjahu Bidena. Americký prezident telefonoval i s Abbásem

Jihovýchodně od Nazaretu izraelští policisté zadrželi dva Jordánce, kteří u sebe měli nože. Jsou podezřelí, že v noci na neděli přešli jordánsko-izraelskou hranici a snažili se dostat do Jeruzaléma. Později izraelská policie informovala o útoku autem na izraelské bezpečnostní složky ve čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě. Podle policie byli zraněni čtyři policisté, zdravotníci na místě podle agentury AFP hlásili sedm zraněných.

Současná eskalace násilí je nejhorší od poslední války mezi Izraelem a Hamásem v roce 2014. Zemřelo nejméně 188 lidí v Pásmu Gazy, včetně 55 dětí, zraněných je přes 1230, uvedlo palestinské ministerstvo zdravotnictví. Na izraelské straně je obětí na životě deset.

Izraelské jednotky odpalují rakety na hranici Pásma Gazy.

Boje začaly po několikadenních střetech mezi izraelskou policií a Palestinci v Jeruzalémě. Napětí eskalovalo o ramadánu, když Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou schází k večerní modlitbě. Začátkem května se též očekával verdikt odvolacího soudu o vystěhování desítek palestinských rodin ze čtvrti Šajch Džarráh ve východním Jeruzalémě.

V sobotu izraelské letectvo zničilo výškovou budovu v Gaze, kde měla kanceláře americká agentura The Associated Press (AP) a katarská televize Al-Džazíra. Lidem se z domu podařilo odejít. Podle izraelské armády ho využívalo vojenské zpravodajské křídlo Hamásu.

Nejnovější konflikt mezi Izraelem a Palestinci eskaluje od poloviny dubna

5. května - Vůdce ozbrojeného křídla palestinského radikálního hnutí Hamás Muhammad Díf varoval Izrael, že za vyhánění Palestinců z východního Jeruzaléma draze zaplatí. Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. Podle zprávy lidskoprávních expertů OSN z poloviny dubna v posledních měsících výrazně vzrostlo násilí izraelských osadníků vůči palestinským civilistům na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu s cílem zabrat území a zastrašit Palestince.

  • Izraelský soud navíc letos schválil vystěhování 58 lidí z domů, které podle pravicových izraelských skupin patřily před vznikem Izraele v roce 1948 Židům. Jordánsko ale tvrdí, že domy vybudovalo pro palestinské uprchlíky a že má k dispozici nájemní smlouvy, které to dokládají (východní Jeruzalém byl přibližně 20 let pod správou Jordánska, než ho v šestidenní válce v roce 1967 získal Izrael). Ze čtvrti Šajch Džarráh, jíž se rozhodnutí také týká, byly celý týden hlášeny noční střety mezi Palestinci a izraelskými policisty.
  • Kvůli nejistotě, zda Izrael umožní hlasování ve východním Jeruzalémě, se hlavní palestinské frakce 29. dubna dohodly na odkladu parlamentních voleb.

7. května - Při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá bylo zraněno nejméně 200 Palestinců a šest izraelských policistů poté, co izraelská policie na místě posílila nasazení v době večerních modliteb. K uklidnění situace Izrael vyzvala Evropská unie a Rusko, zatímco Turecko tuto blízkovýchodní zemi obvinilo z teroru vůči nevinným.

9. května - V Jeruzalémě pokračovaly krvavé střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se desítky tisíc muslimů sešly před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s ramadánem.

- Znepokojení nad situací vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy EU, OSN, USA a Rusko.

10. května - Izraelská policie znovu použila u mešity Al-Aksá slzný plyn, zábleskové granáty a pogumované projektily při střetu s Palestinci, kteří házeli kameny. Bylo zraněno přes 300 Palestinců a 12 policistů.

  • Izraelská armáda odložila plánované manévry. Palestinská radikální skupina Hamás dala izraelské policii ultimátum na stažení od jeruzalémské Chrámové hory do 18:00 (17:00 SELČ), jinak zaútočí na Izraelce. Krátce po vypršení ultimáta se v Jeruzalémě rozezněly poplašné sirény. Z palestinského Pásma Gazy na město zamířily rakety, celkem 150, desítky z nich sestřelil systém protivzdušné obrany Izraele. Rakety zasáhly i jihoizraelské město Sderot.
  • Izraelské letectvo v odvetě zaútočilo na Pásmo Gazy. Izraelští ministři schválili zahájení masivního bombardování pásma, premiér Benjamin Netanjahu pohrozil důraznou odvetou, ministr obrany Benny Ganc vyhlásil pohotovost na území do vzdálenosti asi 70 kilometrů od Pásma Gazy.
  • O život přišlo podle palestinských úřadů 20 lidí včetně devíti dětí, téměř sto lidí utrpělo zranění.

11. května - Izraelská armáda uvedla, že zasáhla v noci 130 cílů a zabila 15 bojovníků Hamásu a další radikální organizace Islámský džihád.

  • Skupina Hamás oznámila, že na Tel Aviv z Pásma Gazy odpálila 130 raket. V jihoizraelském Aškelonu zahynuly dvě ženy - první izraelské oběti. Při večerním útoku na oblast Tel Avivu zemřela další žena.
  • O život přišlo dosud celkem 32 lidí, z toho tři v Izraeli.

12. května - Hamás a Islámský džihád na Izrael vypálily 1200 raket, z nichž 200 spadlo ještě na území Pásma Gazy. Radikálové vypálili 15 raket také na Dimonu, kde je izraelský jaderný reaktor. Izraelský obranný systém Iron Dome (Železná kupole) podle armády zachytil 85 až 90 procent střel mířících na hustě obydlená místa.

  • Izraelská armáda při útocích zničila už tři výškové budovy v Gaze, ve kterých byly podle jejích informací byty a úřadovny radikálního Hamásu. Obyvatele domů předem telefonicky varovala a shodila nejprve varovnou munici.
  • Ve městě Lod na předměstí Tel Avivu propukly nepokoje ze strany arabské menšiny.
  • Celkem si konflikt dosud vyžádal 60 obětí, z toho sedm v Izraeli. Na obou stranách zemřely také ženy a děti, zraněno je několik set lidí.

13. května - Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředil pozemní jednotky, což bylo médii hodnoceno jako předzvěst možné pozemní operace.

  • Hnutí Hamás pokračovalo v raketové palbě na izraelské území, na kterou izraelská armáda reagovala vzdušnými protiúdery.
  • V řadě izraelských měst pokračovaly násilnosti a střety radikálních Arabů a radikálních Židů, které izraelský prezident Reuven Rivlin označil za občanskou válku.
  • Palestinci hlásili celkově 103 obětí, včetně 27 dětí a 11 žen, Izraelci sedm obětí, včetně dvou dětí.

14. května - Izrael podnikl dosud nejsilnější letecké útoky proti hnutí Hamás. Cílil přitom na síť tunelů, jimiž Hamás dopravuje zbraně. Kromě sítě tunelů útočila izraelská armáda i na instituce Hamásu a domy jeho členů, se zemí srovnala také další budovu banky Hamásu. Znovu byly také hlášeny násilné střety v izraelských městech mezi radikálními skupinami Arabů a Židů. Protesty vypukly i na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu, kde izraelská armáda zastřelila deset Palestinců.

  • Na podporu Palestinců se demonstrovalo v Libanonu u hranic s Izraelem, v Jordánsku i v České republice, kde před izraelskou ambasádu přišli lidé podpořit i Izrael. Prezident Miloš Zeman demonstroval solidaritu s Izraelem i tím, že nechal vyvěsit na Pražském hradě vedle české vlajky izraelskou vlajku, která nahradila vlajku Evropské unie.
  • Od počátků náletů na Pásmo Gazy zahynulo podle tamních zdravotníků nejméně 122 lidí, včetně tří desítek dětí a dvou desítek žen, a na 900 obyvatel Pásma Gazy utrpělo zranění. Izraelská strana ohlásila devět obětí, včetně dvou dětí.

15. května - Při izraelském náletu v Gaze byla zničena výšková budova, kde měla kanceláře americká tisková agentura The Associated Press (AP) a katarská televize Al-Džazíra. Podle izraelské armády objekt využívalo vojenské křídlo Hamásu k rozvědné činnosti. Armáda před zničením budovy varovala, aby umožnila včasnou evakuaci.

  • Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví ohlásilo celkem 145 mrtvých včetně 41 dětí. Izrael na své straně registruje deset mrtvých včetně dvou dětí.
  • V řadě evropských měst se konaly v den, kdy si Palestinci připomínají nakbu, katastrofu, kterou je pro ně vznik samostatného státu Izrael v roce 1948, propalestinské a protiizraelské demonstrace. Opět se demonstrovalo i u libanonsko-izraelské hranice.

16. května - Při útoku izraelského letectva proti cílům Hamásu, který byl nejkrvavější od začátku izraelské operace, zemřelo ve městě Gaza nejméně 33 lidí, z toho 12 žen a osm dětí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví v Pásmu Gazy. Dříve izraelská armáda informovala, že podnikla nálet na dům, v němž žije vůdce Hamásu v Pásmu Gazy Jahjá Sinvár. Další izraelské nálety mířily proti kancelářím Hamásu, skladům zbraní, rampám pro odpalování raket nebo několika desítkám bodů v síti podzemních tunelů.

  • Dosud zemřelo nejméně 181 lidí v Pásmu Gazy, včetně 52 dětí, zraněných je přes 1200. Na izraelské straně je obětí na životě deset. Hamás a Islámský džihád připustily, že ztratily celkem dvacet bojovníků. Podle Izraele je však toto číslo mnohem vyšší.
  • Izraelská armáda uvedla, že za necelý týden Hamás a další militantní skupiny na izraelské území vystřelily 2900 raket, u 450 z nich se odpálení nezdařilo nebo rakety dopadly ještě v Pásmu Gazy. Izraelský systém protivzdušné obrany zachytil 1150 raket.
Autor:
Témata: Izrael

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...