Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Izrael v Gaze necílí na civilisty, ujistil Netanjahu Bidena. Americký prezident telefonoval i s Abbásem

Americký prezident Joe Biden. foto: Reuters

Jeruzalém/Washington - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu v telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem prohlásil, že Izrael dělá vše pro to, aby neublížil lidem, kteří nejsou zapojeni do bojů s Hamásem a dalšími skupinami v Gaze. S odkazem na Netanjahuovu kancelář o tom informovala agentura Reuters.
  19:45aktualizováno  21:52

VIDEO: Izrael rozbombardoval budovu, v níž sídlila mezinárodní média. Civilisté prý unikli jen těsně

Podle agentury AP Biden v telefonátu podpořil izraelské nálety v Gaze v odvetě za raketové útoky Hamásu. Zmínil se zároveň o obavách o civilisty a o nutnosti chránit novináře.

Netanjahu řekl šéfovi Bílého domu, že před dnešním izraelským náletem na výškovou budovu v Gaze byli evakuováni lidé, kteří do konfliktu nejsou zapojeni.

Podle izraelské armády dům využívalo vojenské zpravodajské křídlo hnutí Hamás.
Objekt byl po varování předem evakuován.

V budově se nacházely pobočky několika sdělovacích prostředků včetně agentury AP a televize Al-Džazíra, další úřadovny a byty. Podle izraelské armády objekt ke své rozvědné činnosti využíval Hamás, přičemž z kanceláří médií učinil lidské štíty.

Biden v telefonátu podle Bílého domu také vyjádřil velké znepokojení nad komunálním násilím v izraelských městech a nad eskalujícím napětím na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Biden a Netanjahu rovněž podle Bílého domu hovořili o Jeruzalémě. Americký prezident přitom uvedl, že Jeruzalém by měl být „místem mírového soužití pro lidi všech vyznání a původů“.

První hovor s Abbásem

Americký prezident Joe Biden v sobotu v telefonátu se svým palestinským protějškem Mahmúdem Abbásem vyzval ke klidu mezi Izraelem a Gazou a potvrdil, že podporuje dvoustátní řešení izraelské-palestinského konfliktu, uvedla palestinská oficiální tisková agentura Vafa. Jak připomíná agentura Reuters, šlo o první telefonát mezi oběma lídry od Bidenova lednového nástupu do funkce.

Izrael byl počtem raket Hamásu zaskočen, nejděsivějším objevem je lynčování, říká expertka Kalhousová

Biden s Abbásem hovořil v době, kdy pokračují intenzivní boje mezi Izraelem a palestinskými radikálními skupinami v Pásmu Gazy.

Biden podle agentury Vafa řekl, že Spojené státy usilují se zúčastněnými strany o snížení násilí v regionu. Zároveň podle stejného zdroje řekl, že Spojené státy se staví proti vystěhování Palestinců z jejich domovů ve východojeruzalémské čtvrti Šajch Džarráh. Jde o soudní kauzu, která zvýšila napětí v Jeruzalémě a byla jedním ze spouštěčů současných bojů mezi Hamásem a Izraelem.

Abbásová Palestinská autonomie má omezenou samosprávu na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. V Pásmu Gazy, kde vládne islamistické hnutí Hamás, je ale její vliv malý.

Hamás se Pásma Gazy zmocnil v roce 2007 poté, co v roce 2006 vyhrál volby na palestinských územích, ale odmítl se vzdát násilí, což mělo zásadní dopad na to, jak byl vnímán mezinárodním společenstvím. Moci v Pásmu Gazy se Hamás ujal po souboji s konkurenčním Abbásovým Fatahem, který s ním nechtěl zůstat v koalici. Izrael, Spojené státy a EU považují Hamás za teroristickou organizaci.

Informace o Abbásově telefonátu s Biden přišla krátce po oznámení Izraele, že se s Bidenem dnes telefonicky spojil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Obsahem tohoto telefonátu mělo být ujištění izraelské strany, že v Gaze necílí na civilisty. Hovoru předcházel izraelský nálet na výškovou budovu v Gaze, kde se mimo jiné nacházely kanceláře tiskové agentury AP a televize Al-Džazíra. Podle izraelské armády objekt využíval Hamás.

V pátek do regionu přicestoval americký diplomat Hady Amr, který se pokusí dosáhnout uvolnění napětí.

Podle některých analytiků Hamás považuje současné boje s Izraelem za šanci odsunout Abbáse do pozadí a vystupovat jako ochránce Palestinců v Jeruzalémě, jehož východní část chtějí pro svůj budoucí stát.

Autor: