Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Svět

Zemřel nejmladší Američan, který dělal rozhovor s prezidentem. V jedenácti se ptal Obamy na školní obědy

Damon Weaver foto: Profimedia.cz

Palm Beach - Nejmladší Američan, který v přímém přenosu vyzpovídal prezidenta USA, zemřel. Kariéru odstartoval v deseti letech rozhovorem s tehdejším viceprezidentem Joem Bidenem, mluvil i s dalšími celebritami. Baracka Obamy se zeptal na kvalitu pokrmů ve školních jídelnách a domluvil si s ním basketbalový zápas.
  17:07aktualizováno  17:31

Překvapilo mě, kam až Meghan zašla, řekla Oprah Winfreyová k nedávnému rozhovoru

Damon Weaver zemřel 1. května ve věku 23 let. Pohřeb se uskutečnil tuto sobotu v Palm Beach na Floridě. Dle vyjádření rodinných příslušníků odešel v důsledku „přirozených příčin“. „Vždycky byl pozitivní, usměvavý a plný radosti,“ uvedla sestra zesnulého pro americký server CNN. „Ovlivnil spoustu lidí kolem sebe,“ dodala.

Pozvánka na pohřeb Damona Weavera.
Damon Weaver v roce 2009.

Damon Weaver se dostal do povědomí veřejnosti v roce 2008. Tehdy pro základní školu Kathryn E. Cunningham na Floridě, ve které od páté třídy navštěvoval novinářský kroužek, natočil krátký rozhovor s bývalým viceprezidentem, současnou hlavou státu USA Joe Bidenem. Demokrat po návštěvě školy mladíkovi do záznamu vysvětlil, jaká je úloha viceprezidenta Spojených států.

O rok později se Weaver dočkal rozhovoru s Bidenovým přímým nadřízeným. V jedenácti letech se vydal do Bílého domu a uskutečnil památný rozhovor s prezidentem Barackem Obamou. Mladý reportér svoje dotazy směřoval na oblast vzdělávání, soustředil se především na podmínky škol v oblastech, kde žijí občané s nižšími příjmy.

V desetiminutové výměně přišla řeč i na školní obědy. „Pamatuji si, že když jsem chodíval do školy, někdy obědy nebyly moc chutné,“ odpovídal Obama na Weaverův dotaz ohledně kvality stravy. „V současné době pracujeme na tom, aby obědy byly zdravější,“ vysvětloval prezident. Mladík odvětil, že by bylo nejlepší, kdyby se každý den podávaly hranolky a mango. Během rozhovoru si Weaver s Obamou domluvili basketbalový zápas.

Barack Obama vzpomíná na bývalé české prezidenty: Havel byl vzorem, Klaus na mě působil jako Erdogan

„Rád se dívám na lidi v televizi, doufám, že je to práce, kterou bych mohl jednou dělat,“ prohlásil jedenáctiletý Weaver v rozhovoru pro AP News. „Chtěl bych být reportér, protože se naučíte spoustu věcí, potkáte zajímavé lidi a hodně cestujete,“ dodal. „Viděl jsem v něm potenciál, nikdy nebyl před kamerou nervózní,“ komentoval žákovy výstupy učitel z floridské základní školy Brian Zimmerman.

Weaver pokračoval v kariéře reportéra a odvysílal několik dalších rozhovorů se známými osobnostmi včetně moderátorky Oprah Winfreyové, basketbalisty Dwayna Wada nebo herce Samuela L. Jacksona. V roce 2020 dokončil studium komunikace na vysoké škole v Albany. „Jsem na něj velice pyšná,“ řekla matka zesnulého novináře podle amerického listu New York Times.

Autoři:
Témata: Zahraničí (LN)

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...