17. května 2017 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Cvičení Rusů s Bělorusy bude zástěrkou pro trénink útoku na NATO, tvrdí Litva

Ruská armáda (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská armáda (ilustrační fotografie). | foto: Reuters

VILNIUS/PRAHA Litva obviňuje Rusko s Běloruskem, že na připravovaném společném cvičení budou simulovat útok na spojence Severoatlantické aliance. Podle Rusů jde oficiálně o obranné cvičení, jehož se má účastnit jen několik tisíc mužů. Experti ale očekávají, že obě armády nasadí o mnoho větší sílu.

„Nechystá se obranné cvičení, ale simulace ofenzivního charakteru proti NATO, především proti Pobaltí a Polsku,“ uvedl podle tamního zpravodajského portálu Delfi litevský ministr obrany Raimundas Karoblis.

Při zářijovém cvičení nazvaném Zapad 2017 mají Bělorusko s Ruskem zkoušet své společné schopnosti na západní hranici, která kopíruje celé východní křídlo NATO. Oficiálně je Zapad podle Ruska obranné cvičení před případnou hrozbou na západní hranici.

Běloruský ministr obrany Andrej Ravkov řekl, že v září nebudou společné síly trénovat v počtu větším než 13 tisíc mužů. Takový je limit pro cvičení bez mezinárodní kontroly stanovený ještě za studené války.

Poslední velké cvičení Caucasus 2016 na jihu Ruska v podstatě popřelo platnost limitací. Moskva se zaručila, že nasadí pouze 12 tisíc vojáků. Zpětně však ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že se souběžných akcí po celém Rusku zúčastnilo celkem 120 tisíc mužů. Kreml následně prohlásil, že limity Rusové neporušili, protože na jednom místě vždy byla pouze desetina celého počtu.

Tajné služby vědí

„Hlavním problémem v současnosti je, že vojenská cvičení jsou opravdu velká, ale jejich transparentnost je slabá. Mírně řečeno, je zneklidňující sledovat simulaci útoků proti zemím, které jsou členy NATO,“ uvedl Karoblis.

Když naposledy trénovalo Rusko na západě před čtyřmi roky, uvedlo, že se zúčastnilo 10 tisíc vojáků. Západní analytici tehdy ale odhadovali, že jich ve skutečnosti bylo nejméně sedmkrát tolik. Zástupci pobaltských států proto nevěří, že letos tomu bude jinak.

Ruská armáda zahájila další rozsáhlé vojenské manévry.
Ruská armáda zahájila další rozsáhlé vojenské manévry.

„Tajné služby naše i našich spojenců vědí, jaký je skutečný účel připravovaného cvičení. Nejde však o žádnou předehru opravdového konfliktu,“ prozradil Karoblis. Varoval však, že při velkém a nepředvídatelném cvičení může vždy dojít k nějakým chybám.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov minulý rok prohlásil, že Rusko by nikdy nezaútočilo na některého z členů NATO. Snažil se tím snížit obavy ohledně ruského zbrojení navazujícího především na anexi Krymu v roce 2014. Důvěra mezi Moskvou a Západem ve vojenské oblasti je dlouhodobě velmi nízká. I v reakci na to Severoatlantická aliance začala v Polsku a Pobaltí rotovat asi čtyři tisícovky spojeneckých jednotek.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz