Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Cynismus a provokace, hodnotí Rusko odstranění sochy Koněva. Ambasáda slibuje odplatu

Socha Koněva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Koněva. | foto: ČTK

PRAHA  Rusko věnuje dění kolem památníku maršála Koněva mimořádnou pozornost a takřka každý člověk se základním povědomím o světě o kauze dobře ví. Už jen úmyslem odstranit sochu se Češi dotkli citlivého tématu odkazu vítězství ve druhé světové válce, který patří k pilířům současného režimu Kremlu.

„Iniciátoři války proti památníkům zřejmě svými provokativními kroky za shovívavého přihlédnutí ze strany českého republikánského vedení usilují o zhoršení celého komplexu rusko-českých vztahů,“ napsala ruská ambasáda v Praze s tím, že „demolice nezůstane bez příslušné reakce“. 

„Velvyslanectví současně dostává početná vyjádření nelhostejných českých občanů,“ píše ruský zastupitelský úřad a mluví o vandalství, cynismu a provokaci. Jeho vyjádření bylo až do pátečního večera jedinou reakcí oficiálních míst Moskvy, na sociálních sítích ho ale šířilo ruské ministerstvo zahraničí. „Doufám, že Češi také požádají o pomoc v souvislosti s epidemií. Pošlete je do …“ reaguje s nepublikovatelným pokračováním na Twitteru uživatel jménem „kot martovskij“.

Některá z nejsledovanějších médií v Rusku ve svém zpravodajství událost interpretovala vlastními způsoby. Státní televize Rossia24 zařadila zprávu o Koněvovi hned za zpravodajství o koronaviru a ocitovala odsouzení činu od hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Vlnou nesouhlasu v české společnosti“ pak argumentovala stanice První kanál, podle níž využila radnice toho, že „město bylo uzavřeno kvůli karanténě“. Web státní televize tvrdil, že na místě odstraněné sochy vznikne pomník vlasovcům (v Rusku poměrně často se vyskytující dezinformace).

Socha maršála Koněva.
Odstraňování sochy za pomoci jeřábu.

„Je to rána pod pás myšlenkám naší slovanské vzájemnosti, řekněte, komu ten pomník vadil,“ vzkázal pro Lidovky.cz levicový aktivista Grigorij Krasovskij. S odstraněním nesouhlasí ani učitel dějepisu Jurij Selezňov, který se na Sibiři zabývá hledáním stop po obětech gulagů. „Čas běží, ale spolu s ním by nemělo odcházet svědomí a ochota žít v našem světě, což je možné jen pod jednou podmínkou – umět promíjet křivdy minulosti,“ řekl.

Rozhořčení naopak nesdílí vnučka československého legionáře Taťána Kovalevská. „Česko má právo si stavět nebo likvidovat památníky, jak chce,“ odpověděla webu Lidovky.cz.

Také v Moskvě mají plné ruce práce s koronavirovou nákazou, Rusko totiž v pátek v počtu nakažených předhonilo Česko (mělo 4149 případů a 34 mrtvých), a tak si na avizovanou reakci ruské strany možná počkáme. „My jsme válku památníků nezačali a co bude následovat, to si můžete domyslet,“ odmítl se pro Lidovky.cz vyjádřit představitel organizace, která pomáhá Česku udržovat v Rusku válečné hroby a pomníky.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Premiér Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premiér Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Premiér Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...