Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Roušky lze jako dar posílat zdarma. Z balíčků se ale ztrácejí adresy, zásilky tak zůstávají na poštách

Ekonomika

  5:00
PRAHA - Česká pošta se snaží podpořit vlnu solidarity, která v dobách pandemie hýbe Českem. Už více než dva týdny doručuje po celé zemi průkazné balíčky s rouškami zdarma. Pošta takových balíčků zatím odevzdala tisíce, z nichž desítky byly adresovány přímo pošťákům.

Část roušek od fondu SICAV putovalo na poštu do Karlína. foto: FB/Česká pošta

Soucitné gesto jim projevují občané, roušky ale dostávají i od měst a firem. Přesto už se nákaza dotkla i jejich řad. Roušky zdarma doručují i další přepravní společnosti, jako jsou PPL či DPD.

Pošta spustila bezplatnou službu už 19. března – ve dnech, kdy se do ručního šití roušek pustilo celé Česko. „Poštovné zdarma je ze strany České pošty podpora solidarity mezi lidmi v nelehké situaci,“ sdělil pro Lidovky.cz mluvčí firmy Matyáš Vitík. Pro zaslání zásilky ale existují jasně daná pravidla. „Adresát však musí obsah zásilky dostat jako dar,“ upozorňuje Vitík.

Poštovní doručovatelka roznáší informační letáky o koronaviru.
Ředitel České pošty Roman Knap ukazuje leták o koronaviru

Zásilku roušek je kvůli kontrole obsahu možné odeslat z jakékoli poštovní pobočky, přijímány jsou jako obyčejné dopisy. „Roušky musí být v průhledném obalu, například v igelitovém sáčku či kancelářské fólii, a vedle údajů o adresátovi jsou opatřeny nápisem roušky,“ popisuje mluvčí. 

Klienti pošty posílají bezplatné balíčky napříč celou republikou a listonoši za dva týdny doručili tisíce těchto zásilek. „Ukazuje to na solidaritu mezi lidmi, která se neprojevuje pouze při hokejových vítězstvích, ale i současných nelehkých chvílích,“ myslí si Vitík.

Na sociálních sítích se objevily ale i stížnosti zákazníků, že zásilka s rouškami adresátovi nedorazila. Důvody jsou podle Vitíka prosté - ve většině případů je na vině ztracená či chybějící adresa. „Před podáním zásilky je třeba zkontrolovat úplnost a správnost údajů, štítek případně ještě přelepit izolepou nebo na obal napsat lihovým fixem. Ideální variantou je vložit lístek s adresou dodání přímo do sáčku s rouškami, ale tak, aby se nemohl posunout a byl stále vidět,“ radí mluvčí.

Na brněnské úložně k 30. březnu zůstalo přes sto balíčků s rouškami.

Na brněnské poštovní úložně se k 30. březnu shromáždilo 101 nedoručitelných balíčků s rouškami. Některé příjemce přesto byli schopni dohledat.

Nákaza se nevyhnula ani pošťákům

Desítkami balíčků s rouškami byli obdarováni také samotní listonoši. „Těchto zásilek si velice vážíme a v současné době nám pomáhají nejen materiálně, ale i jako symbolické gesto našich zákazníků,“ děkuje Vitík.

Na pošťáky, kteří navzdory vlastnímu ohrožení pracují, myslí i soukromé firmy. Rovnou 500 ručně šitých roušek jim v pátek věnoval zakladatel Československého nemovitostního fondu SICAV Daniel Římal. „Pošťáci jsou každý den mezi lidmi a jsem rád, že aspoň takhle jim naše firma může vyjádřit svůj dík,“ vzkazuje Římal. Část putovala rovnou na pobočku v pražském Karlíně.

Československý nemovitostní fond SICAV věnoval 500 roušek pro pošťáky.
Část roušek od fondu SICAV putovalo na poštu do Karlína.

Československý nemovitostní fond SICAV věnoval 500 roušek pro pošťáky. Část rovnou převzala pobočka v Karlíně.

Ani pošťákům se ale nákaza nevyhnula - potvrdila se u několika doručovatelů, včetně zaměstnanců Českého Krumlova, pardubické Chocně a dalších. Zaměstnanci, kteří s nimi přišli do styku, drží povinnou karanténu.

Roušky zdarma rozváží DPD i PPL

Od 1. dubna se k pomoci přidala i PPL. Přepravní společnost zajišťuje doručování roušek zdarma pro soukromé osoby, které je chtějí zaslat neziskovým organizacím nebo zdravotnickým zařízením. „Stačí nám sdělit, kde roušky vyzvednout, jaké organizaci je máme předat a kolik jich bude,“ říká ředitel PPL Petr Horák. Balíček musí obsahovat nejméně 30 kusů roušek, aby byl doručen bezplatně.

Spolupracuje i společnost DPD, která zdarma doručovala roušky pro své partnery. „Nyní jsme začali také zdarma rozvážet 3000 dodávek ochranných štítů pro společnost Prusa3D, která je věnuje zdravotníkům a lékařům v první linii,“ potvrdil generální ředitel DPD Miloš Malaník.