Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Další ruský lékař ‚vypadl‘ z okna. Muž s pozitivním testem na covid-19 si před incidentem stěžoval na nadřízené

Svět

  16:03aktualizováno  17:18
MOSKVA/PRAHA - Ve vážném stavu se nachází lékař z ruské nemocnice ve městě Novaja Usmaň Alexandr Šulepov. Podle rádia Svobodná Evropa totiž vypadl z okna poté, co jej vedení nutilo pracovat navzdory tomu, že byl pozitivně testovaný na koronavir. Navíc jde o třetí podobný případ v zemi.

Lékaři, kteří si v Rusku stěžovali na přístup ke koronaviru. foto: Reprofoto

Šulepov podle zpráv vypadl z druhého patra v nemocnici v sobotu 2. května a v současnosti se nachází na pohotovostní jednotce s rozbitou lebkou. Lékař si již asi před týdnem stěžoval, že jej vedení nemocnice nutilo pracovat, přestože byl nemocný. O tři dny později však stáhl video se stížností a omluvil se.

Epidemie v Rusku sílí. V USA je stále vysoký denní nárůst obětí, Itálie naopak hlásí pokles úmrtí za den

Zajímavé je, že se podobný případ stal i na Sibiři ve městě Krasnojarsk. V pátek zde zraněním podlehla lékařka, která vypadla z pátého patra o týden dříve. Podle místních médií doktorka vypadla z okna během konferenčního hovoru s regionálním ministrem zdravotnictví Borisem Nemikem, který měl údajně požadovat, aby se v nemocnici vytvořilo speciální křídlo pro pacienty s koronavirem.

Na následky pádu z okna zemřela 24. dubna i šéfka pohotovosti ve městě Zvjozdny nedaleko Moskvy Natalija Levaděvová. Podle ruských médií žena skočila z okna kvůli obvinění, že nakazila koronavirem své podřízené.

V Rusku druhý den po sobě denní přírůstek nově nakažených koronavirem SARS-CoV-2 překročil desetitisícovou hranici. Jen o málo přitom zaostal za rekordním údajem 10 633 oznámeným v neděli ráno. Celkově je v zemi evidováno 145 268 infikovaných. Přibylo 76 úmrtí, což je proti údajům za sobotu o 18 více. Informoval o tom v pondělí krizový štáb.

Za neděli se koronavirus potvrdil u dalších 10 581 testovaných. Symptomy nemoci covid-19, kterou koronavirus vyvolává, přitom nevykazovalo 50,6 procenta z nich.

V Rusku, které má 146 milionů obyvatel, dosud v souvislosti s covidem-19 zemřelo 1356 lidí. Na druhé straně přibylo 1456 uzdravených pacientů a vyléčených je nyní už dohromady registrováno 18 095.

Podle krizového štábu více než tisíc nakažených už oznámilo 17 z celkového počtu 46 oblastí Ruské federace. Nejhorší bilance zůstává v Moskvě, kde za neděli přibylo 5795 potvrzených případů nákazy. V hlavním městě tak už úřady celkem registrují 74 401 infikovaných.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!